Ad
(Expected Price)
The Samsung galaxy m47 5g is a ₹19,999 smartphone from samsung. It was released in Unknown release date and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.67 inch Super AMOLED display, a processor, a 50 MP camera setup, and a battery with Yes, 25W Fast Charging charging.
The Galaxy M47 5G has a sleek design. It features a 6.67 inch Super AMOLED display. It's N/A thick and weighs N/A .
The Galaxy M47 5G features a 6.67 inch Super AMOLED display with a resolution of 1080x2400 px (FHD+) , giving it a pixel density of 395 ppi. It supports High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 120 Hz.
The samsung Galaxy M47 5G is powered by a processor. It's priced at ₹19,999. The processor is paired with 8 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Galaxy M47 5G has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 32 MP for selfies and video calls.
The Galaxy M47 5G is equipped with a 6000 mAh. It supports fast charging and can be charged Yes, 25W Fast Charging.
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom Ui | Samsung One UI |
| Battery | 6000 mAh |
| Display | 6.67 inch |
| Front Camera | 32 MP |
| Rear Camera | 50 MP |
| Processor | Octa core |
| Display Type | Super AMOLED |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Screen Resolution | 1080x2400 px (FHD+) |
| Brightness | 1200 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Build Material | Back: Textured Matt Glass |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Video Recording | 4k @30 fps Full HD @30 fps HD @480 fps |
| Front Camera Resolution | 32 MP |
| Front Video Recording | 4k @30 fps Full HD @30 fps |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Battery Type | Li-ion |
| Quick Charging | Yes, 25W Fast Charging |
| Internal Storage | 128 GB |
| Expandable Memory | Yes, Up to 1 TB |
| SIM Slot S | Dual SIM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| Network Support | 5G, 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v6.0 |
| GPS | Yes with Glonass |
| NFC | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() Samsung Galaxy M47 5G ₹ 19,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.67 inch |
| Battery | 6000 mAh |
| Front Camera | 32 MP |
| Ram | 8 GB |
| Rear Camera | 50 MP |
| Processor |
Ad






Ad
Ad
Ad