Ad
Available Colors :
Peach
Blue
Variants:
Samsung Galaxy A23 5G price in India is expected to kick off from Rs 24390 for the base model with increasing prices for higher storage variants.
The Samsung Galaxy A23 5G features a relatively large 6.6-inch FHD+ PLS LCD display with Corning Gorilla Glass 5 protection. The display comes at a resolution of 1080 x 2408 pixels with a pixel density of 400 ppi and a 90 Hz refresh rate with screen to body ratio of 82.5%.
The A23 5G is expected to be powered by the mid-range Qualcomm Snapdragon 695 5G based on a 5nm process paired with the Adreno 619 GPU. The A23 5G will be powered by a large 5000 mAh capacity battery that could easily deliver a full day battery life and supports fast charging at 25 W fast charging. The fingerprint sensor present on the A23 5G will be a side mounted one.
A23 5G comes with a quad camera system with a 50 MP primary camera paired with a 5 MP ultrawide, a 2 MP macro camera and a 2 MP depth camera. The camera system supports HDR and has a LED flash. There is also a 8MP camera to handle selfies and supports 1080p videos at 30fps for video calls.
Samsung Galaxy A23 5G will support 5G as the name suggests but will skip on other recent connectivity standards. It is expected to come with WiFi ac, Bluetooth 5.1 LE. The mid-range smartphone comes with a 3.5mm audio jack. There is also a virtual proximity sensor present in the Samsung mid-range smartphone.





| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.6 inches |
| RAM | 6 GB |
| Processor | 2.2 GHz |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Storage | 128 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v12 |
| Custom Ui | Samsung One UI |
| Launch Date | January 20, 2023 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 695 |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| Processor | 2.2 GHz |
| RAM | 6 GB |
| Internal Storage | 128 GB |
| External Storage | 1 TB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 400 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v5 |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.6 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 165.4 mm |
| Thickness | 8.4 mm |
| Weight | 197 |
| Width | 76.9 mm |
| Colours | Black, Blue, White, Peach |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Waterproof | No |
| Ruggedness | No |
| Dimensions | 165.4 |
| Rear Camera Image Resolution | 8150 x |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Quad |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera Sensor | No |
| Camera | 50 MP |
| Primary Camera | 50 MP |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera Sensor | No |
| Quick Charging | 25 W |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 1 TB |
| Internal Memory | 128 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | v5.1 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 5 G |
| SIM2 | 5 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 5 G |
| SIM2 Network Support | 5 G |
| Audio Jack | 5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() Samsung Samsung Galaxy A23 5G ₹ 19,490 | ![]() Vivo T5x 5G ₹ 20,999 | ![]() Vivo Y31 Pro 5G ₹ 20,999 | ![]() Realme 15T ₹ 20,999 | ![]() Realme P4 5G ₹ 18,499 | ![]() Vivo T4R 5G ₹ 19,499 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.6 inches | 6.76 inch | 6.72 inches | 6.57 inches | 6.77 inches | 6.77 inches |
| Battery | 5000 mAh | 7200 mAh | 6500 mAh | 7000 mAh | 7000 mAh | 5700 mAh |
| Front Camera | 8 MP | 32 MP | 8 MP | 50 MP | 16 MP | 32 MP |
| Ram | 6 GB | 6 GB | 8 GB | 8 GB | 6 GB | 8 GB |
| Rear Camera | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Kryo 660 + 1.7 GHz, Hexa Core, Kryo 660) | Octa core (2.6 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | 2.5 GHz | 2.5 GHz | 2.6 GHz | 2.6 GHz |
Ad

Ad
Ad
Ad