Ad
Available Colors :
DARCK GAR...
Variants:
The Samsung Galaxy A71 India price starts from Rs 27,499. Discounts and cashback are available on exchanging your old smartphone and using specific bank cards for payment. The Samsung Galaxy A71 highlights are its 64MP camera, Qualcomm SM7150 processor, and sAMOLED display.
Features
The Samsung Galaxy A71 specifications say it is available in one configuration of 8GB RAM plus 128GB ROM. The expandable memory is up to 512GB. The highlighting feature of the Samsung Galaxy A71 is its powerful Qualcomm SM7150 processor that makes it a lightning-fast phone.
The super AMOLED plus FHD display makes for an exciting viewing experience. Moreover, the fast processing ensures that your videos stream without lag. Hence, the Samsung Galaxy A71 is amongst the best smartphones for gaming.
The Samsung Galaxy A71 battery is a robust one with a capacity of 4500mAh that can last for an extended duration. Moreover, the fast charging feature ensures that your battery does not remain out of power for long.
Another exciting feature of the Samsung Galaxy A71 is its camera. The Samsung Galaxy A71 has a 32MP front selfie camera to take clear selfies. In addition, the 64MP quad-camera at the rear provides one of the best photographic experiences as you shoot with absolute detail and clarity.
The Samsung Galaxy A71 works on Android 10 OS to deliver exemplary performance.





| Battery | 4500 mAh |
| Display | 6.7 inches |
| RAM | 8 GB |
| Processor | 2.2 GHz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Storage | 128 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v10 (Q) |
| Custom Ui | Samsung One UI |
| Launch Date | February 24, 2020 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Gaming Phones | 0 |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 730 |
| Graphics | Adreno 618 |
| Processor | 2.2 GHz |
| Fabrication | 8 nm |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Java | No |
| Fabriacation | 8 nm |
| Internal Storage | 128 GB |
| External Storage | 512 GB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | with punch-hole display |
| Display Type | Super AMOLED Plus |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v3 |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.7 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Resolution | 2400 |
| Screen To Body Ratio Calculated | 87.17 % |
| Height | 163.6 mm |
| Thickness | 7.7 mm |
| Weight | 179 |
| Width | 76 mm |
| Colours | Prism Crush Black, Prism Crush Blue, Prism Crush Silver |
| Build Material | Back: Plastic |
| Dimensions | 163.6 x |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | 8x Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus x |
| Rear Camera Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera Image Resolution | 9000 x |
| Rear Camera Resolution | 64 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Quad |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera Video Recording | 30 |
| Rear Camera Sensor | ISOCELL Plus |
| OIS | No |
| Ultra Wide Angle Camera | 12 MP |
| Macro Camera | 5 MP |
| Depth Camera | 5 MP |
| Camera | 64 MP |
| Secondary Camera | 12 MP |
| Primary Camera | 64 MP |
| Front Camera Resolution | 32 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera Video Recording | 30 |
| Front Camera Physical Aperture | F2.2 |
| Front Camera Sensor | ISOCELL Plus |
| Front Camera Flash | No |
| Quick Charging | 25 W |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Standby Time | 102 |
| Capacity | 4500 mAh |
| Talktime | 42 |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 512 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| User Available Storage | 105 GB |
| Storage Type | UFS 2.1 |
| USB OTG | Yes |
| External Storage | Yes |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| SAR Value | 0.836 W |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| FM Radio | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Stereo Speakers | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
![]() Samsung Samsung Galaxy A71 ₹ 34,999 | ![]() Vivo V40 Lite 5G ₹ 35,990 | ![]() Vivo V60 ₹ 36,999 | ![]() Realme GT 7T ₹ 34,999 | ![]() Vivo V50 ₹ 34,999 | ![]() Xiaomi Civi 4 Pro ₹ 35,190 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.7 inches | 6.78 inches | 6.77 inches | 6.8 inches | 6.77 inches | 6.55 inches |
| Battery | 4500 mAh | 5500 mAh | 6500 mAh | 7000 mAh | 6000 mAh | 4700 mAh |
| Front Camera | 32 MP | 32 MP | 50 MP | 32 MP | NA | 32 MP |
| Ram | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 12 GB |
| Rear Camera | 64 MP | 32 MP | 50 MP | 50 MP | NA | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Kryo 470 + 1.8 GHz, Hexa Core, Kryo 470) | Octa core (2.2 GHz, Quad core, Cortex A78 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A55) | 2.8 GHz | Octa core (3.25 GHz, Single core, Cortex A725 + 3 GHz, Tri core, Cortex A725 + 2.1 GHz, Quad core, Cortex A725) | Octa core (2.63 GHz, Single Core + 2.4 GHz, Tri core + 1.8 GHz, Quad core) | Octa core (3 GHz, Single core, Cortex X4 + 2.8 GHz, Quad core, Cortex A720 + 2 GHz, Tri core, Cortex A520) |
Ad
Ad
Ad
Ad