Ad
Available Colors :
Stardust ...
Meteor Bl...
Variants:
The Samsung galaxy f54 5g is a ₹24,899 smartphone from samsung. It was released in 06/05/2023 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.7 inches Super AMOLED Plus display, a Octa core (2.4 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) processor, a 108 MP camera setup, and a battery with 25 charging.
The Galaxy F54 5G has a sleek design. It features a 6.7 inches Super AMOLED Plus display. It's 8.4 mm thick and weighs 199 N/A.
The Galaxy F54 5G features a 6.7 inches Super AMOLED Plus display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 393 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 120 Hz.
The samsung Galaxy F54 5G is powered by a Octa core (2.4 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) processor. It's priced at ₹24,899. The processor is paired with 8 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Galaxy F54 5G has a 108 MP rear camera setup and a front camera with 32 MP for selfies and video calls.
The Galaxy F54 5G is equipped with a 6000 mAh. It supports fast charging and can be charged 25.





| Battery | 6000 mAh |
| Display | 6.7 inches |
| RAM | 8 GB |
| Processor | 2.4 GHz |
| Internal Memory | 256 GB |
| Operating System | Android v13 |
| Launch Date | June 6, 2023 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Gaming Phones | No |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Samsung Exynos 1380 |
| Graphics | Mali-G68 MP5 |
| Processor | 2.4 GHz |
| Fabrication | 5 nm |
| Internal Storage | 256 GB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| Display Type | Super AMOLED Plus |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Protection | Yes |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.7 inches |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 164.9 mm |
| Thickness | 8.4 mm |
| Weight | 199 |
| Width | 77.3 mm |
| Colours | Meteor Blue, Stardust Silver |
| Build Material | Back: Plastic |
| Waterproof | No |
| Ruggedness | No |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | 10 x |
| Rear Camera Image Resolution | 12000 x |
| Rear Camera Resolution | 108 MP |
| Rear Camera Setup | Triple |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front Camera Resolution | 32 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 25 W |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| Talktime | 55 |
| Wireless Charging | No |
| Expandable Memory | 218 GB |
| Internal Memory | 256 GB |
| Bluetooth | v5.3 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 5 G |
| SIM2 | 5 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Gyroscope |
![]() Samsung Galaxy F54 5G ₹ 24,899 | ![]() Vivo Y51 Pro ₹ 25,000 | ![]() Realme P4 Power ₹ 24,406 | ![]() Vivo Y500 Pro ₹ 25,000 | ![]() OPPO F31 5G ₹ 23,999 | ![]() Realme P4 Pro 5G ₹ 24,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.7 inches | 6.75 inch | 6.8 inch | 6.67 inch | 6.57 inches | 6.8 inches |
| Battery | 6000 mAh | 7200 mAh | 10001 mAh | 7000 mAh | 7000 mAh | 7000 mAh |
| Front Camera | 32 MP | 8 MP | 16 MP | 32 MP | 16 MP | 50 MP |
| Ram | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 12 GB | 8 GB | 8 GB |
| Rear Camera | 108 MP | 50 MP | 50 MP | 200 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.4 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | Octa core (2.5 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | Octa core (2.6 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | 2.4 GHz | 2.8 GHz |
Ad
Ad
Ad
Ad