Ad
Available Colors :
GOLDEN
The Samsung galaxy j7 prime is a ₹18,328 smartphone from samsung. It was released in 04/10/2017 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5.5 inches TFT display, a Octa core, 1.6 GHz, Cortex A53 processor, a 13 MP camera setup, and a battery with No charging.
The Samsung Galaxy J7 Prime has a sleek design. It features a 5.5 inches TFT display. It's 8 mm thick and weighs 167 N/A.
The Samsung Galaxy J7 Prime features a 5.5 inches TFT display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 401 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The samsung Samsung Galaxy J7 Prime is powered by a Octa core, 1.6 GHz, Cortex A53 processor. It's priced at ₹18,328. The processor is paired with 3 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Samsung Galaxy J7 Prime has a 13 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The Samsung Galaxy J7 Prime is equipped with a 3300 mAh. It supports fast charging and can be charged No.





| Battery | 3300 mAh |
| Display | 5.5 inches |
| RAM | 3 GB |
| Operating System | Android v6.0.1 (Marshmallow) |
| Launch Date | April 11, 2017 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Gaming Phones | 0 |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | 7 |
| Graphics | Mali-T830 MP2 |
| Processor | 1.6 GHz |
| Java | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 401 ppi |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 5.5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 151.7 mm |
| Thickness | 8 mm |
| Weight | 167 |
| Width | 75 mm |
| Colours | Black, Gold |
| Build Material | Case: MetalBack: Metal |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4128 x |
| Rear Camera Resolution | 13 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | No |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | No |
| Talktime | 21 |
| Expandable Memory | 256 GB |
| Internal Memory | 32 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| User Available Storage | 24.5 GB |
| Bluetooth | v4.1 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SAR Value | 0.646 W |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Front |
| Other Sensors | Proximity sensor, Accelerometer |
| MMS | Yes |
![]() Samsung Samsung Galaxy J7 Prime ₹ 18,328 | ![]() OPPO A5i Pro 5G ₹ 17,500 | ![]() Realme P4 5G ₹ 18,499 | ![]() Vivo T4R 5G ₹ 19,499 | ![]() OPPO A5 5G ₹ 17,999 | ![]() Vivo T4 5G ₹ 19,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 5.5 inches | 6.67 inches | 6.77 inches | 6.77 inches | 6.67 inch | 6.77 inches |
| Battery | 3300 mAh | 6000 mAh | 7000 mAh | 5700 mAh | 6000 mAh | 7300 mAh |
| Front Camera | 8 MP | 8 MP | 16 MP | 32 MP | 8 MP | 32 MP |
| Ram | 3 GB | 8 GB | 6 GB | 8 GB | 6 GB | 8 GB |
| Rear Camera | 13 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core, 1.6 GHz, Cortex A53 | NA N/A | 2.6 GHz | 2.6 GHz | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.5 GHz, Single core, Cortex A720 + 2.4 GHz, Tri core, Cortex A720 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A520) |
Ad
Ad
Ad
Ad