Ad
Available Colors :
SILVER
Variants:
The Samsun Galaxy M42 5G has a reputation of being the fastest monster as it has been declared the World No 1 with its exceedingly fast Snapdragon 750G 5G processor. Thus, streaming online is a breeze as you watch live action on your smartphone.
Features The Octa-Core processor comes with 8GB LPDDR4 RAM to enhance your streaming experience. In addition, the high-quality AMOLED display allows you to immerse yourself in the world of entertainment, even in bright sunlight. The Samsung Galaxy M42 5G offers the highest levels of Knox security, thereby ensuring that your data is safe from prying eyes. In addition, you get a secure folder to save your critical data. Moreover, the Alt Z option enables you to access your information within no time.
Be ready to shoot your photos with amazing clarity that can put a digital camera to shame. The True 48Mp Quad Camera comes equipped with a Single Take feature allowing you to capture up to ten photos in one go.
Recharging the smartphone battery has never been faster as the 15W Adaptive Fast Charging facility powers the 5000mAH battery to 100% within no time. Once charged fully, you get up to 22 hours of internet time or 36 hours of voice calls. Features like Samsung Pay make it an exciting smartphone to own. Moreover, Android 11 and the superfast UI 3.1 make for an exceedingly fast user interface. In short, you have an absolutely fast monster in the Samsung Galaxy M42 5G. The Samsung Galaxy M42 5G India price starts from Rs 21999.





| Battery | 6000 mAh |
| Display | 6.4 inches |
| RAM | 6 GB |
| Processor | 2.2 GHz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Storage | 128 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v10 (Q) |
| Custom Ui | Samsung One UI |
| Launch Date | January 6, 2021 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 730 |
| Graphics | Adreno 618 |
| Processor | 2.2 GHz |
| Fabrication | 8 nm |
| RAM | 6 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Fabriacation | 8 nm |
| Internal Storage | 128 GB |
| External Storage | 512 GB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | with punch-hole display |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 411 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.4 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Resolution | 1600 |
| Screen To Body Ratio Calculated | 84.28 % |
| Height | 164.4 mm |
| Thickness | 8.6 mm |
| Weight | 193 |
| Width | 75.9 mm |
| Colours | Prism Dot Black, Prism Dot Gray |
| Build Material | Back: Plastic |
| Dimensions | 164.4 x |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera Image Resolution | 9000 x |
| Rear Camera Resolution | 64 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Triple |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera Video Recording | 30 |
| Rear Camera Sensor | ISOCELL Plus |
| OIS | No |
| Ultra Wide Angle Camera | 8 MP |
| Macro Camera | 5 MP |
| Depth Camera | 5 MP |
| Camera | 64 MP |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Primary Camera | 64 MP |
| Front Camera Resolution | 32 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera Video Recording | 30 |
| Front Camera Physical Aperture | F2.2 |
| Front Camera Sensor | ISOCELL Plus |
| Front Camera Autofocus | No |
| Front Camera Flash | No |
| Quick Charging | Fast |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Standby Time | 158 |
| Capacity | 6000 mAh |
| Talktime | 30 |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 512 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| Storage Type | UFS 2.1 |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Wi Fi Calling | Yes |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| FM Radio | No |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Stereo Speakers | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
![]() Samsung Samsung Galaxy M42 5G ₹ 20,909 | ![]() Vivo T5x 5G ₹ 20,999 | ![]() Vivo Y31 Pro 5G ₹ 20,999 | ![]() Vivo Y37 Pro ₹ 21,499 | ![]() Realme 15T ₹ 20,999 | ![]() Vivo Y400 5G ₹ 21,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.4 inches | 6.76 inch | 6.72 inches | 6.68 inches | 6.57 inches | 6.67 inches |
| Battery | 6000 mAh | 7200 mAh | 6500 mAh | 6000 mAh | 7000 mAh | 6000 mAh |
| Front Camera | 32 MP | 32 MP | 8 MP | 5 MP | 50 MP | 32 MP |
| Ram | 6 GB | 6 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB |
| Rear Camera | 64 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Kryo 470 + 1.8 GHz, Hexa Core, Kryo 470) | Octa core (2.6 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | 2.5 GHz | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | 2.5 GHz | 2.2 GHz |
Ad
Ad
Ad
Ad