Ad
Available Colors :
Deep Ocea...
Mystique ...
Variants:
Samsung Galaxy M53 5G price in India starts from Rs 26499 for the base 6 GB RAM variant and Rs 28499 for the top 8 GB RAM model.
The Samsung Galaxy M53 features a 6.7-inches 120 Hz Super AMOLED display with a resolution of 1080 x 2408 pixels and a central hole punch cutout for the front selfie camera.
Samsung M53 is powered by the mid-range Mediatek Dimensity 900 SoC with Mali G68 GPU. Under the hood, there is a 5000 mAh capacity battery with 25 W fast charging support that delivers all-day battery life even under heavy usage.
M53 5G comes with a four-lens camera system with a 108 MP primary camera along with an 8 MP ultrawide unit and two 2 MP units for depth and macro situations. There is a 32 MP selfie camera in the top centre cutout in the display with a fixed focus.
The Galaxy M53 5G comes with Wi-Fi ac support along with Bluetooth 5.2 and 5G support.
The Galaxy M53 5G is a decent mid-range smartphone that delivers adequate performance and good all-day battery life.
Pros: Camera, Display, Battery life.
Cons: Useless 2 MP macro and depth cameras, Mediocre Built Quality





| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.7 inches |
| RAM | 6 GB |
| Processor | 2.4 GHz |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Storage | 128 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v12 |
| Custom Ui | Samsung One UI |
| Launch Date | April 29, 2022 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Dimensity 900 |
| Graphics | Mali-G68 MC4 |
| Processor | 2.4 GHz |
| RAM | 6 GB |
| Internal Storage | 128 GB |
| External Storage | 1 TB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Display Type | AMOLED |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v5 |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.7 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 164.7 mm |
| Thickness | 7.4 mm |
| Weight | 176 |
| Width | 77 mm |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Waterproof | No |
| Ruggedness | No |
| Dimensions | 164.7 |
| Rear Camera Image Resolution | 12000 x |
| Rear Camera Resolution | 108 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Quad |
| Rear Camera Sensor | No |
| Camera | 108 MP |
| Primary Camera | 108 MP |
| Front Camera Resolution | 32 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera Sensor | No |
| Quick Charging | 25 W |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 1 TB |
| Internal Memory | 128 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | v5.2 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() Samsung Samsung Galaxy M53 5G ₹ 25,999 | ![]() Vivo Y51 Pro ₹ 25,000 | ![]() Realme Narzo Power ₹ 27,999 | ![]() Vivo Y500 Pro ₹ 25,000 | ![]() OPPO Reno14 FS ₹ 27,999 | ![]() OPPO F31 Pro 5G ₹ 26,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.7 inches | 6.75 inch | 6.8 inch | 6.67 inch | 6.57 inches | 6.57 inches |
| Battery | 5000 mAh | 7200 mAh | 10001 mAh | 7000 mAh | 6000 mAh | 7000 mAh |
| Front Camera | 32 MP | 8 MP | 16 MP | 32 MP | 32 MP | 32 MP |
| Ram | 6 GB | 8 GB | 8 GB | 12 GB | 8 GB | 8 GB |
| Rear Camera | 108 MP | 50 MP | 50 MP | 200 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.5 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | Octa core (2.6 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | 2.3 GHz | 2.5 GHz |
Ad
Ad
Ad
Ad