Ad
Available Colors :
black
Variants:
The Oppo neo 5 is a ₹7,340 smartphone from oppo. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 4.5 inches IPS LCD display, a Quad core, 1.2 GHz processor, a 5 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Neo 5 has a sleek design. It features a 4.5 inches IPS LCD display. It's 9.2 mm thick and weighs 132 N/A.
The Neo 5 features a 4.5 inches IPS LCD display with a resolution of 480 x, giving it a pixel density of 218 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The oppo Neo 5 is powered by a Quad core, 1.2 GHz processor. It's priced at ₹7,340. The processor is paired with 1 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Neo 5 has a 5 MP rear camera setup and a front camera with 2 MP for selfies and video calls.
The Neo 5 is equipped with a 1900 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.





| Battery | 1900 mAh |
| Display | 4.5 inches |
| RAM | 1 GB |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 |
| Processor | 1.2 GHz |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 218 ppi |
| Screen Resolution | 480 x |
| Screen Size | 4.5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 132 mm |
| Thickness | 9.2 mm |
| Weight | 132 |
| Width | 65.8 mm |
| Colours | Black |
| Rear Camera | 5 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Type | Li-ion |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 4 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 3 G |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Other Sensors | Proximity sensor, Accelerometer |
![]() OPPO Neo 5 ₹ 7,340 | ![]() Realme Note 80 ₹ 8,090 | ![]() Samsung Galaxy M07 ₹ 6,999 | ![]() Realme C71 4G ₹ 7,099 | ![]() Realme C63 ₹ 8,999 | ![]() Vivo Y19e ₹ 7,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 4.5 inches | 6.74 inch | 6.7 inches | 6.74 inch | 6.74 inches | 6.74 inches |
| Battery | 1900 mAh | 6300 mAh | 5000 mAh | NA | 5000 mAh | 5500 mAh |
| Front Camera | 2 MP | 5 MP | 8 MP | 5 MP | 8 MP | 5 MP |
| Ram | 1 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 5 MP | 8 MP | 50 MP | 13 MP | 50 MP | 13 MP |
| Processor | Quad core, 1.2 GHz | Octa core (1.8 GHz, Octa core, Cortex A75 + 1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | 2.2 GHz | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad




Ad
Ad
Ad