Ad
Available Colors :
black
Variants:
The Samsung galaxy s4 is a ₹40,690 smartphone from samsung. It was released in 04/26/2013 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5 inches Super AMOLED display, a Octa core (1.6 GHz, Quad core, Cortex A15 + 1.2 GHz, Quad core, Cortex A7) processor, a 13 MP camera setup, and a battery with Yes charging.
The Samsung Galaxy S4 has a sleek design. It features a 5 inches Super AMOLED display. It's 7.9 mm thick and weighs 130 N/A.
The Samsung Galaxy S4 features a 5 inches Super AMOLED display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 441 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The samsung Samsung Galaxy S4 is powered by a Octa core (1.6 GHz, Quad core, Cortex A15 + 1.2 GHz, Quad core, Cortex A7) processor. It's priced at ₹40,690. The processor is paired with 2 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Samsung Galaxy S4 has a 13 MP rear camera setup and a front camera with 2 MP for selfies and video calls.
The Samsung Galaxy S4 is equipped with a 2600 mAh. It supports fast charging and can be charged Yes.
| Battery | 2600 mAh |
| Display | 5 inches |
| RAM | 2 GB |
| Operating System | Android v4.2.2 (Jelly Bean) |
| Custom Ui | TouchWiz UI |
| Launch Date | April 27, 2013 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Single SIM, GSM |
| Also Known As | Samsung Galaxy S 4 I95000 |
| Chipset | 5 |
| Graphics | PowerVR SGX 544MP3 |
| Processor | 1.6 GHz |
| Java | No |
| Applications | S-Voice natural language commands and dictation, Smart Stay eye tracking, Document viewer |
| Mobile High Definition Link MHL | Yes |
| Display Type | Super AMOLED |
| Pixel Density | 441 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v3, Scratch-resistant glass |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 136.6 mm |
| Thickness | 7.9 mm |
| Weight | 130 |
| Width | 69.8 mm |
| Colours | Black, Blue, Red, White |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Digital image stabilization, Face detection, Simultaneous HD video and image recording, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4128 x |
| Rear Camera Resolution | 13 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Video Recording Features | Dual Video Recording |
| Front Camera Resolution | 2 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | Yes |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | Yes |
| Standby Time | 370 |
| Talktime | 17 |
| Wireless Charging | Yes |
| Expandable Memory | 64 GB |
| Internal Memory | 16 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 3 G |
| SIM2 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Micro |
| USB Connectivity | USB Host, microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| SAR Value | 0.4 W |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope |
| MMS | Yes |
| Infrared Sensor | Yes |
![]() Samsung Samsung Galaxy S4 ₹ 40,690 | |
|---|---|
| Screen Size | 5 inches |
| Battery | 2600 mAh |
| Front Camera | 2 MP |
| Ram | 2 GB |
| Rear Camera | 13 MP |
| Processor | Octa core (1.6 GHz, Quad core, Cortex A15 + 1.2 GHz, Quad core, Cortex A7) |
Ad






Ad
Ad
Ad