Ad
Available Colors :
WHITE
Variants:
The Samsung galaxy y color plus s5360 is a ₹5,900 smartphone from samsung. It was released in 10/02/2011 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 3 inches LCD display, a 832 MHz processor, a 2 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Samsung Galaxy Y Color Plus S5360 has a sleek design. It features a 3 inches LCD display. It's 11.5 mm thick and weighs 97.5 N/A.
The Samsung Galaxy Y Color Plus S5360 features a 3 inches LCD display with a resolution of 320 x, giving it a pixel density of 133 ppi. It supports Continuos Shooting. The refresh rate is standard .
The samsung Samsung Galaxy Y Color Plus S5360 is powered by a 832 MHz processor. It's priced at ₹5,900. The processor is paired with 160 MB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Samsung Galaxy Y Color Plus S5360 has a 2 MP rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The Samsung Galaxy Y Color Plus S5360 is equipped with a 1200 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 1200 mAh |
| Display | 3 inches |
| RAM | 160 MB |
| Operating System | Android v2.3 (Gingerbread) |
| Launch Date | October 3, 2011 |
| Network | 3 G |
| SIM Slot S | Single SIM, GSM |
| Chipset | Broadcom BCM21553 |
| Processor | 832 |
| Applications | Quickoffice Document Viewer |
| Display Type | LCD |
| Pixel Density | 133 ppi |
| Screen Resolution | 320 x |
| Screen Size | 3 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Height | 104 mm |
| Thickness | 11.5 mm |
| Weight | 97.5 |
| Width | 58 mm |
| Colours | Metallic Grey, White / Changeable Back Covers in Pearly White, Dark Black, Fruity Orange, Bubblegum Pink and Silver Platter |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Smile detection |
| Rear Camera Resolution | 2 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting |
| Type | Li-ion |
| Standby Time | 2 G |
| Talktime | 2 G |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 2 GB |
| Bluetooth | v3 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 3 G |
| SIM1 | 3 G |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Other Sensors | Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
| MMS | Yes |
![]() Samsung Samsung Galaxy Y Color Plus S5360 ₹ 5,900 | |
|---|---|
| Screen Size | 3 inches |
| Battery | 1200 mAh |
| Front Camera | NA |
| Ram | 160 MB |
| Rear Camera | 2 MP |
| Processor | 832 MHz |
Ad






Ad
Ad
Ad