Ad
Variants:
The Sony xperia neo l is a ₹13,100 smartphone from sony. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 4 inches LCD display, a Single core, 1 GHz, Scorpion processor, a 5 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Xperia Neo L has a sleek design. It features a 4 inches LCD display. It's 12.8 mm thick and weighs 131.5 N/A.
The Xperia Neo L features a 4 inches LCD display with a resolution of 480 x, giving it a pixel density of 245 ppi. It supports Continuos Shooting. The refresh rate is standard .
The sony Xperia Neo L is powered by a Single core, 1 GHz, Scorpion processor. It's priced at ₹13,100. The processor is paired with 512 MB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Xperia Neo L has a 5 MP rear camera setup and a front camera with 0.3 MP for selfies and video calls.
The Xperia Neo L is equipped with a 1500 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 1500 mAh |
| Display | 4 inches |
| RAM | 512 MB |
| Operating System | Android v4 (Ice Cream Sandwich) |
| Launch Date | June 16, 2012 |
| Network | 3 G |
| SIM Slot S | Single SIM, GSM |
| Also Known As | 25 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 |
| Graphics | Adreno 205 |
| Processor | 1 GHz |
| Applications | Document Viewer |
| Display Type | LCD |
| Pixel Density | 245 ppi |
| Screen Resolution | 480 x |
| Screen Size | 4 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Height | 120 mm |
| Thickness | 12.8 mm |
| Weight | 131.5 |
| Width | 61.1 mm |
| Colours | Black |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Smile detection |
| Rear Camera Image Resolution | 2592 x |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting |
| Front Camera Resolution | 0.3 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-Polymer |
| Standby Time | 3 G |
| Talktime | 2 G |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 1 GB |
| Bluetooth | v2.1 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 3 G |
| SIM1 | 3 G |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Other Sensors | Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
![]() Sony Xperia Neo L ₹ 13,100 | |
|---|---|
| Screen Size | 4 inches |
| Battery | 1500 mAh |
| Front Camera | 0.3 MP |
| Ram | 512 MB |
| Rear Camera | 5 MP |
| Processor | Single core, 1 GHz, Scorpion |
Ad
Ad
Ad
Ad