Ad
Available Colors :
Titanium ...
Rose Red
Variants:
The Vivo v50 is a ₹34,999 smartphone from vivo. It was released in 02/16/2025 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a N/A display, a Octa core (2.63 GHz, Single Core + 2.4 GHz, Tri core + 1.8 GHz, Quad core) processor, a NA NA camera setup, and a battery with standard charging.
The V50 has a sleek design. It features a N/A display. It's N/A thick and weighs N/A .
The V50 features a N/A display with a resolution of N/A , giving it a pixel density of N/A . It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The vivo V50 is powered by a Octa core (2.63 GHz, Single Core + 2.4 GHz, Tri core + 1.8 GHz, Quad core) processor. It's priced at ₹34,999. The processor is paired with 8 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The V50 has a NA NA rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The V50 is equipped with a 6000 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 6000 mAh |
| Display | 6.77 inches |
| RAM | 8 GB |
| Processor | 2.63 GHz |
| Internal Memory | 512 GB |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 |
| Processor | 2.63 GHz |
| Internal Storage | 512 GB |
| Internal Memory | 512 GB |
![]() Vivo V50 ₹ 34,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.77 inches |
| Battery | 6000 mAh |
| Front Camera | NA |
| Ram | 8 GB |
| Rear Camera | NA |
| Processor | Octa core (2.63 GHz, Single Core + 2.4 GHz, Tri core + 1.8 GHz, Quad core) |
Ad






Ad
Ad
Ad