Ad
Available Colors :
Turbo Cya...
Turbo Bla...
Variants:
The Vivo t1 pro 5g is a ₹19,999 smartphone from vivo. It was released in 05/04/2022 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.44 inches AMOLED display, a Octa core (2.4 GHz, Single core, Kryo 670 + 2.2 GHz, Tri core, Kryo 670 + 1.9 GHz, Quad core, Kryo 670) processor, a 64 MP camera setup, and a battery with 66 charging.
The T1 Pro 5G has a sleek design. It features a 6.44 inches AMOLED display. It's 8.4 mm thick and weighs 180.3 N/A.
The T1 Pro 5G features a 6.44 inches AMOLED display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 409 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The vivo T1 Pro 5G is powered by a Octa core (2.4 GHz, Single core, Kryo 670 + 2.2 GHz, Tri core, Kryo 670 + 1.9 GHz, Quad core, Kryo 670) processor. It's priced at ₹19,999. The processor is paired with 6 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The T1 Pro 5G has a 64 MP rear camera setup and a front camera with 16 MP for selfies and video calls.
The T1 Pro 5G is equipped with a 4700 mAh. It supports fast charging and can be charged 66.





| Battery | 4700 mAh |
| Display | 6.44 inches |
| RAM | 6 GB |
| Processor | 2.4 GHz |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Storage | 128 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v12 |
| Custom Ui | Funtouch OS |
| Launch Date | May 5, 2022 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 778G G |
| Graphics | 642 |
| Processor | 2.4 GHz |
| RAM | 6 GB |
| Internal Storage | 128 GB |
| External Storage | No |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Display Type | AMOLED |
| Pixel Density | 409 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v5 |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.44 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 159.7 mm |
| Thickness | 8.4 mm |
| Weight | 180.3 |
| Width | 73.6 mm |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Waterproof | No |
| Ruggedness | No |
| Dimensions | 159.7 |
| Rear Camera Image Resolution | 9000 x |
| Rear Camera Resolution | 64 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Triple |
| Rear Camera Sensor | No |
| Camera | 64 MP |
| Primary Camera | 64 MP |
| Front Camera Resolution | 16 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera Sensor | No |
| Quick Charging | 66 W |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 4700 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 128 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | v5.2 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() Vivo T1 Pro 5G ₹ 19,999 | ![]() Realme 15T ₹ 20,999 | ![]() Realme Narzo 80 Pro 5G ₹ 19,999 | ![]() OPPO A1i ₹ 19,999 | ![]() OPPO K12 ₹ 20,680 | ![]() Realme GT Neo 6 SE ₹ 19,500 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.44 inches | 6.57 inches | 6.7 inches | 6.56 inches | 6.7 inches | 6.78 inches |
| Battery | 4700 mAh | 7000 mAh | 6000 mAh | 5000 mAh | 5500 mAh | 5500 mAh |
| Front Camera | 16 MP | 50 MP | 16 MP | 5 MP | 16 MP | 32 MP |
| Ram | 6 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB |
| Rear Camera | 64 MP | 50 MP | 50 MP | 5 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.4 GHz, Single core, Kryo 670 + 2.2 GHz, Tri core, Kryo 670 + 1.9 GHz, Quad core, Kryo 670) | 2.5 GHz | Octa core (2.6 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.63 GHz, Single core, Cortex A715 + 2.4 GHz, Quad core, Cortex A715 + 1.8 GHz, Tri core, Cortex A510) | Octa core (2.8 GHz, Single core, Cortex X4 + 2.6 GHz, Quad core, Cortex A720 + 1.9 GHz, Tri core, Cortex A520) |
Ad
Ad
Ad
Ad