Ad
Available Colors :
Sunset Da...
Dusk Blue...
Variants:
The Vivo v21 5g is a ₹22,999 smartphone from vivo. It was released in 04/28/2021 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.44 inches AMOLED display, a Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor, a 64 MP camera setup, and a battery with 33 charging.
The V21 5G has a sleek design. It features a 6.44 inches AMOLED display. It's 7.3 mm thick and weighs 176 N/A.
The V21 5G features a 6.44 inches AMOLED display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 409 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 90 Hz.
The vivo V21 5G is powered by a Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor. It's priced at ₹22,999. The processor is paired with 8 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The V21 5G has a 64 MP rear camera setup and a front camera with 44 MP for selfies and video calls.
The V21 5G is equipped with a 4000 mAh. It supports fast charging and can be charged 33.





| Battery | 4000 mAh |
| Display | 6.44 inches |
| RAM | 8 GB |
| Processor | 2.4 GHz |
| Build Material | Back: Mineral Glass |
| Storage | 128 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v11 |
| Custom Ui | Funtouch OS |
| Launch Date | April 29, 2021 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Dimensity 800U |
| Graphics | Mali-G57 MC3 |
| Processor | 2.4 GHz |
| Fabrication | 7 nm |
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 128 GB |
| External Storage | 1 TB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | Yes with waterdrop notch |
| Display Type | AMOLED |
| Pixel Density | 409 ppi |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Screen Protection | Yes |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.44 inches |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 159.6 mm |
| Thickness | 7.3 mm |
| Weight | 176 |
| Width | 73.9 mm |
| Colours | Arctic White, Sunset Dazzle, Dusk Blue, Neon Spark |
| Build Material | Back: Mineral Glass |
| Waterproof | No |
| Ruggedness | No |
| Dimensions | 159.6 |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 9000 x |
| Rear Camera Resolution | 64 MP |
| Rear Camera Setup | Triple |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera | 64 MP |
| Primary Camera | 64 MP |
| Front Camera Resolution | 44 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 33 W |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 4000 mAh |
| Wireless Charging | No |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 1 TB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 5 G |
| SIM2 | 5 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 5 G |
| SIM2 Network Support | 5 G |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
![]() Vivo V21 5G ₹ 22,999 | ![]() Realme P4 Power ₹ 24,406 | ![]() OPPO K12 Plus ₹ 22,990 | ![]() OPPO A6 Max ₹ 23,500 | ![]() OPPO F31 5G ₹ 23,999 | ![]() Realme P4 Pro 5G ₹ 24,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.44 inches | 6.8 inch | 6.7 inches | 6.8 inches | 6.57 inches | 6.8 inches |
| Battery | 4000 mAh | 10001 mAh | 6400 mAh | 7000 mAh | 7000 mAh | 7000 mAh |
| Front Camera | 44 MP | 16 MP | 16 MP | 32 MP | 16 MP | 50 MP |
| Ram | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB |
| Rear Camera | 64 MP | 50 MP | 16 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.6 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | Octa core (2.63 GHz, Single core, Cortex A715 + 2.4 GHz, Tri core, Cortex A715 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A510) | 2.63 GHz | 2.4 GHz | 2.8 GHz |
Ad
Ad
Ad
Ad