Ad
Available Colors :
Elegant ...
Surfing B...
Variants:
According to Vivo, the V25 5G price in India will be Rs 27,990. According to rumors, Vivo V25 5G will be launched on August 17, 2022. In addition to the black color, there are other color variations available for the phone.
It comes with a 6.62-inch AMOLED display with a Full HD+ resolution of 1080 x 2460 pixels. In addition to the large 20:9 aspect ratio display panel, there is a wide notch that accommodates dual selfie cameras and a pixel density of 406 PPI. On the right side of the device, there are buttons for power and volume. There are thin bezels around the entire display. A selfie camera with a fingerprint sensor and facial recognition support are both available on the V25 5G for added security. FuntouchOS 12 runs on top of Android 12 by default, with Vivo's own UI on top.
The battery capacity of the Vivo V25 5G is 4,500 mAh with a 44W fast charging capability. Vivo's latest handset offers a variety of connectivity features, such as Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual SIM slots, 4G VoLTE, 5G, GPS, OTG support, and USB Type-C.
In order to power the Vivo V25 5G, Vivo has used an octa-core Snapdragon 778G processor. This device has 128GB of internal storage and 8GB of RAM. 512GB of additional storage can also be added using a microSD card. An ultra-wide lens of 8MP, a macro sensor of 2MP, and a 50MP main camera are all housed on the back of the Vivo V25 5G. Dual selfie cameras are installed on the front-facing device, with a 16-megapixel main sensor and an 8-megapixel ultra-wide-angle lens.





| Battery | 4500 mAh |
| Display | 6.44 inches |
| RAM | 8 GB |
| Processor | 2.4 GHz |
| Storage | 128 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v12 |
| Custom Ui | Funtouch OS |
| Launch Date | September 23, 2022 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Dimensity 900 MT6877 |
| Graphics | Mali-G68 MC4 |
| Processor | 2.4 GHz |
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 128 GB |
| External Storage | 1 TB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | with waterdrop notch |
| Display Type | AMOLED |
| Pixel Density | 409 ppi |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.44 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 159.2 mm |
| Thickness | 7.7 mm |
| Weight | 186 |
| Width | 74.2 mm |
| Colours | Surfing Blue,Elegant Black |
| Dimensions | 159.2 |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 9000 x |
| Rear Camera Resolution | 64 MP |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera | 64 MP |
| Primary Camera | 64 MP |
| Front Camera Resolution | 50 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 44 W |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 1 TB |
| Internal Memory | 128 GB |
| USB OTG Support | No |
| USB OTG | No |
| Bluetooth | v5.2 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 5 G |
| SIM2 | 5 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 5 G |
| SIM2 Network Support | 5 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| MMS | Yes |
![]() Vivo V25 5G ₹ 25,290 | ![]() Realme P4 Power ₹ 24,406 | ![]() OPPO F31 Pro 5G ₹ 26,999 | ![]() Realme P4 Pro 5G ₹ 24,999 | ![]() Realme 15 5G ₹ 25,999 | ![]() Samsung Galaxy M56 5G ₹ 24,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.44 inches | 6.8 inch | 6.57 inches | 6.8 inches | 6.8 inches | 6.7 inches |
| Battery | 4500 mAh | 10001 mAh | 7000 mAh | 7000 mAh | 7000 mAh | 5000 mAh |
| Front Camera | 50 MP | 16 MP | 32 MP | 50 MP | 50 MP | 12 MP |
| Ram | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB |
| Rear Camera | 64 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.6 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | 2.5 GHz | 2.8 GHz | 2.5 GHz | Octa core (2.75 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad