Ad
Available Colors :
Pure Blac...
Sailing B...
Variants:
Vivo V25 Pro 5G price in India is Rs ₹35999 for the lower-end variant with 8GB RAM and 128 GB storage and goes all the way to Rs 39999 for the high-end variant with 12 GB RAM and 256 GB storage.
The 6.56-inch AMOLED display on the V25 Pro 5G has a resolution of 1080 x 2376. The display's highest refresh rate is 120 Hz. The display also supports HDR10+ and has a 1300 nit brightness level.
The Vivo V25 Pro 5G packs the latest Dimensity 1300 from MediaTek with an octa-core CPU paired with Mali-G77 GPU. Under the hood, there is a huge 4830 mAh capacity cell which gives an all-day battery backup and can charge at a fast speed with 66 W fast charging support.
A 64 MP primary camera with an f/1.9 aperture and a 1/1.72" sensor, a 12 MP 120° ultrawide camera and a 2 MP macro unit are all part of the superb camera system. A 32 MP camera that enables HDR and 4K video recording at 30 frames per second handles selfies.
GPS, WiFi ac, NFC, Bluetooth 5.2 LE, and all other current communication standards are included in the Vivo V25 Pro 5G. The USB Type-C connector on the bottom of the phone supports USB Gen 2.0 data transfer rates.
With great performance and beautiful design, the Vivo V25 Pro is one of our top picks when it comes to mid-range devices. In the price bracket, V25 Pro gives fierce competition to Nothing Phone 1 and Google Pixel 6A.
Pros: Display, Performance, Build quality, Design
Cons: Availability, OS support, 2 MP macro camera.





| Battery | 4830 mAh |
| Display | 6.56 inches |
| RAM | 8 GB |
| Processor | 3 GHz |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v12 |
| Custom Ui | Funtouch OS |
| Launch Date | August 25, 2022 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Gaming Phones | 0 |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Dimensity 1300 |
| Graphics | Mali-G77 MC9 |
| Processor | 3 GHz |
| Internal Storage | 128 GB |
| Aspect Ratio | 19.8:9 |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| Display Type | AMOLED |
| Pixel Density | 398 ppi |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.56 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 158.9 mm |
| Thickness | 8.6 mm |
| Weight | 190 |
| Width | 73.5 mm |
| Colours | Pure Black, Sailing Blue |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 9000 x |
| Rear Camera Resolution | 64 MP |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front Camera Resolution | 32 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 66 W |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 128 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| Bluetooth | v5.2 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| MMS | Yes |
![]() Vivo V25 Pro 5G ₹ 29,999 | ![]() OnePlus Ace 6 ₹ 29,990 | ![]() OPPO Reno12 F ₹ 29,990 | ![]() Realme 15 Pro 5G ₹ 31,999 | ![]() OnePlus Nord 5 ₹ 31,744 | ![]() Realme 14 Pro Plus 5G ₹ 29,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.56 inches | 6.83 mm | 6.67 inches | 6.8 inches | 6.83 inch | 6.83 inches |
| Battery | 4830 mAh | 7800 mAh | 5000 mAh | 7000 mAh | 6800 mAh | 6000 mAh |
| Front Camera | 32 MP | 16 MP | 32 MP | 50 MP | 50 MP | 32 MP |
| Ram | 8 GB | 12 GB | 12 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB |
| Rear Camera | 64 MP | 50 MP | 32 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (3 GHz, Single core, Cortex A78 + 2.6 GHz, Tri core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | 2.8 GHz | Octa core (2.5 GHz, Single core, Cortex A720 + 2.4 GHz, Tri core, Cortex A720 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A520) |
Ad
Ad
Ad
Ad