Ad
Available Colors :
Blue
Variants:
The phone boasts impressive specs, including a 6.08 inches Super AMOLED display, a Octa core (2 GHz, Quad core, Kryo 260 + 1.8 GHz, Quad core, Kryo 260) } processor, a 48 MP camera setup, and a battery with 18 charging.
<h2>Design and Build Quality</h2> <p>The Mi A3 has a sleek design. It features a 6.08 inches Super AMOLED display. It's 8.4 mm thick and weighs 173.8 N/A.</p> <h2>Display</h2> <p>The Mi A3 features a 6.08 inches Super AMOLED display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 283 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .</p> <h2>Performance and Software</h2> <p>The xiaomi Mi A3 is powered by a Octa core (2 GHz, Quad core, Kryo 260 + 1.8 GHz, Quad core, Kryo 260) processor. It's priced at ₹11,499. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.</p> <h2>Camera</h2> <p>The Mi A3 has a 48 MP rear camera setup and a front camera with 32 MP for selfies and video calls.</p> <h2>Battery Capacity and Charging Speed</h2> <p>The Mi A3 is equipped with a 4030 mAh. It supports fast charging and can be charged 18.</p>




| Battery | 4030 mAh |
| Display | 6.08 inches |
| RAM | 4 GB |
| Processor | 2 GHz |
| Build Material | Back: Mineral Glass |
| Storage | 64 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Operating System | Android v9.0 (Pie) |
| Custom Ui | Android One |
| Launch Date | August 23, 2019 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 665 |
| Graphics | Adreno 610 |
| Processor | 2 GHz |
| RAM | 4 GB |
| Java | No |
| Internal Storage | 64 GB |
| External Storage | 256 GB |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Bezel Less Display | with waterdrop notch |
| Display Type | Super AMOLED |
| Pixel Density | 283 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v5 |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 6.08 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 153.4 mm |
| Thickness | 8.4 mm |
| Weight | 173.8 |
| Width | 71.85 mm |
| Colours | More than White, Not just Blue, Kind of Grey |
| Build Material | Back: Mineral Glass |
| Waterproof | Splash proof |
| Dimensions | 153.4 |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Rear Camera Features | 2 x |
| Rear Camera Image Resolution | 8000 x |
| Rear Camera Resolution | 48 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Triple |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera | 48 MP |
| Primary Camera | 48 MP |
| Front Camera Resolution | 32 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 18 W |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Standby Time | 480 |
| Capacity | 4030 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 256 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, a/ac/b/g/n |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SAR Value | 0.527 W |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| MMS | Yes |
![]() Xiaomi Mi A3 ₹ 11,499 | ![]() Samsung Galaxy M17e 5G ₹ 11,999 | ![]() Realme C83 5G ₹ 13,499 | ![]() OPPO K14x ₹ 12,999 | ![]() Samsung Galaxy F70e ₹ 13,430 | ![]() Vivo Y19s 5G ₹ 10,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.08 inches | 6.7 inch | 6.7 inch | 6.75 inch | 6.7 inch | 6.74 inch |
| Battery | 4030 mAh | 6000 mAh | 7000 mAh | 6500 mAh | 6000 mAh | 6000 mAh |
| Front Camera | 32 MP | 8 MP | 5 MP | 5 MP | 8 MP | 5 MP |
| Ram | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 48 MP | 50 MP | 13 MP | 50 MP | 50 MP | 13 MP |
| Processor | Octa core (2 GHz, Quad core, Kryo 260 + 1.8 GHz, Quad core, Kryo 260) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Quad core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad