Ad





| Refrigerator Type | Bottom-Mounted Freezer (2 Door) |
| Model No | HRB-4952GPG-P |
| Title | Haier HRB-4952GPG-P 445 L, 2 Star, Garnet Peach Glass Finish Bottom Mounted Frost-Free Refrigerator |
| Brand | Haier |
| Defrosting Technology | Frost-Free Technology |
| Capacity | 445 litres |
| Cooling Technology | Multi-Airflow Cooling |
| Air Flow Type | Bottom-to-Top Airflow |
| No. of Compressors | Single Inverter Compressor |
| Interior Lamp | LED |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Bottle | Adjustable Wide Bottle Shelves |
| Shelf Material | Tempered Glass |
| Exterior Finish | Garnet Peach Glass Finish |
| Exterior Display | Basic LED Display |
| Door Lock | Mechanical Door Lock |
| Color | Garnet Peach |
| Sensors | Temperature Sensors |
| Shelf Material | Metal-Reinforced |
| Freezer Lamp | LED |
| Freezer Location | Bottom-Mounted |
| Express Freezing | Yes |
| Icemaker Type | Manual Ice Tray |
| Vegetable Basket | Humidity-Controlled Crisper Drawers |
| No. of Doors | 2 |
| No. of Bottle Shelves | 2 |
| Shelves | Adjustable Glass Shelves |
| Sliding Basket | Yes |
| Drawers | 2 |
| No. of Shelves | 4 |
| Power Supply | 220 |
| Deodorizer | Basic Carbon Filter |
| Width | 703 mm |
| Depth | 696 mm |
| Height | 1775 mm |
| Package Contents | Refrigerator, User Manual, Shelves, Ice Tray, Crisper Drawers |
Haier HRB-4952GPG-P 445 L, 2 Star, Garnet Peach Glass Finish Bottom Mounted Frost-Free Refrigerator | ![]() Samsung RS72R5001M9 700 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() LG GL-T432APZY 437 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RT42M553ES8 415 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF CNV 515 500 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF 515 500 Ltr Double Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 4 | 5 | 2 | 4 | 4 | 3 |
| Capacity | 445 Ltr | 700 Ltr | 437 Ltr | 415 Ltr | 500 Ltr | 500 Ltr |
| Energy Rating | 2 | NA | 2 | 4 | 3 | 3 |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad