Ad





| Cooling Technology | Frost Free |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Title | Samsung RT42M553ES8 415 Ltr Double Door Refrigerator |
| Brand | Samsung |
| Model No | RT42M553ES8 |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 415 litres |
| Air Flow Type | Multi Flow |
| Color | Elegant Inox |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Bottle | Yes |
| No. of Compressors | 1 |
| Interior Lamp | Yes |
| Exterior Display | LED Exterior Display |
| Exterior Finish | High Gloss Finish |
| Door Lock | Yes |
| Sensors | Eco friendly |
| Icemaker Type | Twist and Serve |
| Freezer Location | Top |
| Vegetable Basket | Yes |
| Shelves | Yes |
| No. of Shelves | 4 |
| Sliding Basket | Yes |
| No. of Doors | 2 |
| No. of Bottle Shelves | 3 |
| Power Supply | 100 |
| Deodorizer | Yes |
| Height | 1785 mm |
| Width | 675 mm |
| Depth | 668 mm |
![]() Samsung RT42M553ES8 415 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF INV CNV 355 ELT 340 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF 515 500 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF455 ELT 3S 440 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF INV 375 ELT 360 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool If 455 Elite 440 Ltr Double Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Linear Compressor | Smart Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 4 | 2 | 3 | 4 | 2 | 3 |
| Capacity | 415 Ltr | 340 Ltr | 500 Ltr | 440 Ltr | 360 Ltr | 440 Ltr |
| Energy Rating | 4 | 3 | 3 | 3 | 4 | 3 |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 5 Years | 10 Years | 5 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad