Ad





| Refrigerator Type | 2 |
| Model No | HRS-682PNGU1 |
| Title | Haier HRS-682PNGU1 Vogue 602L Peach Nyanza Glass Side-by-Side Fridge |
| Brand | Haier |
| Defrosting Technology | Frost-Free Technology |
| Capacity | 602 litres |
| Cooling Technology | Dual Inverter Cooling with Convertible Zone |
| Air Flow Type | 360 |
| No. of Compressors | Single Inverter Compressor |
| Interior Lamp | LED |
| Water Dispenser | External Smart Dispenser (Hot/Cold Water) |
| Shelf Bottle | Adjustable Wide Bottle Shelves |
| Shelf Material | Reinforced Tempered Glass |
| Exterior Finish | Peach Nyanza Glass Finish |
| Exterior Display | LED Touch Panel with Smart Controls |
| Door Lock | Child Lock Feature |
| Color | Peach Nyanza |
| Sensors | Smart Temperature, Humidity, and Door Alarm Sensors |
| Shelf Material | Metal-Reinforced Glass |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Bottom-Mounted |
| Express Freezing | Super Freeze Mode |
| Icemaker Type | Automatic Ice Maker |
| Vegetable Basket | Humidity-Controlled Crisper Drawers |
| No. of Doors | 2 |
| No. of Bottle Shelves | 3 |
| Shelves | Adjustable Glass Shelves |
| Sliding Basket | 4 |
| Drawers | 3 |
| No. of Shelves | 6 |
| Power Supply | 220 |
| Deodorizer | Antibacterial Air Filter |
| Width | 905 mm |
| Depth | 697 mm |
| Height | 1775 mm |
| Package Contents | Refrigerator, User Manual, Ice Maker Kit, Shelves, Vegetable Baskets, Warranty Card |
![]() Haier HRS-682PNGU1 Vogue 602L Peach Nyanza Glass Side-by-Side Fridge | ![]() LG GC-B247SLUV 687 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() Samsung RT65K7058BS 670 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RS72R5001M9 700 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() Whirlpool IF CNV 515 500 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RS72R5011B4 700 Ltr Side-by-Side Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Linear Compressor |
| No Of Shelves | 6 | NA | 4 | 5 | 4 | 4 |
| Capacity | 602 Ltr | 687 Ltr | 670 Ltr | 700 Ltr | 500 Ltr | 700 Ltr |
| Energy Rating | 3 | NA | 3 | NA | 3 | NA |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 20 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | 2Years | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad