Ad





| Cooling Technology | Direct Cooling |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Title | Hitachi R-VG610PND3 565 Ltr Double Door Refrigerator |
| Brand | Hitachi |
| Model No | R-VG610PND3 |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 565 litres |
| Air Flow Type | Yes |
| Color | Black |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| No. of Compressors | 1 |
| Interior Lamp | Led |
| Door Lock | Yes |
| Sensors | Eco Thermo Sensor |
| Icemaker Type | Movable Twist Ice maker |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Freezer Location | Top |
| Vegetable Basket | Yes |
| Shelves | Tempered Glass |
| No. of Doors | 2 |
| Drawers | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Height | 1760 mm |
| Width | 855 mm |
| Depth | 740 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
![]() Hitachi R-VG610PND3 565 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RS72R5011B4 700 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() LG GL-T432APZY 437 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF 515 500 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF CNV 515 500 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RS72R5001M9 700 Ltr Side-by-Side Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Inverter Linear Compressor | Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor |
| No Of Shelves | NA | 4 | 2 | 3 | 4 | 5 |
| Capacity | 565 Ltr | 700 Ltr | 437 Ltr | 500 Ltr | 500 Ltr | 700 Ltr |
| Energy Rating | 4 | NA | 2 | 3 | 3 | NA |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad