Ad





| Refrigerator Type | Double Door |
| Title | LG GL-T302RSCY 284 Ltr Double Door Refrigerator |
| Brand | LG |
| Model No | GL-T302RSCY |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 284 litres |
| Cooling Technology | Multi Air Flow with Door Cooling Plus |
| Air Flow Type | MUlti Air Flow |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Bottle | 2 |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Interior Lamp | Yes |
| Exterior Finish | High Gloss Finish |
| Door Lock | Yes |
| Color | Scarlet Charm |
| Sensors | Ecofriendly |
| Icemaker Type | Double Twist Ice Tray |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Top |
| Vegetable Basket | Large Basket |
| Shelves | Toughened Glass |
| No. of Shelves | 4 |
| No. of Doors | 2 |
| No. of Bottle Shelves | 2 |
| Deodorizer | Yes |
| Height | 1575 mm |
| Width | 585 mm |
| Depth | 703 mm |
![]() LG GL-T302RSCY 284 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF INV CNV 305 ELT 292 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 313D Royal Protton 300 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 263D Protton Ro 240 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Samsung RT28T3523S8 244 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF INV 375 ELT 360 Ltr Double Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Unknown | Inverter Linear Compressor |
| No Of Shelves | 4 | 3 | NA | NA | 3 | 2 |
| Capacity | 284 Ltr | 292 Ltr | 300 Ltr | 240 Ltr | 244 Ltr | 360 Ltr |
| Energy Rating | 2 | 4 | NA | 4 | 3 | 4 |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | NA | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | NA | 1Year |
Ad
Ad
Ad