Ad





| Refrigerator Type | Side-By-Side |
| Model No | RS76CG80X0S9HL |
| Title | Samsung RS76CG80X0S9HL 653 L 2 Star Smart Conversion Side by Side Refrigerator |
| Brand | Samsung |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 653 litres |
| Cooling Technology | Twin Cooling Plus™ Technology |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| No. of Compressors | 1 |
| Interior Lamp | LED |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Bottle | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Exterior Finish | Refined Inox Finish |
| Exterior Display | LED Touch Panel |
| Door Lock | Yes |
| Color | Refined Inox |
| Sensors | Yes |
| Shelf Material | Durable Toughened Glass |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Inside freezer compartment |
| Express Freezing | Yes |
| Icemaker Type | Ice Tray |
| Vegetable Basket | Large Vegetable Box |
| No. of Doors | 5 |
| No. of Bottle Shelves | 4 |
| Shelves | Toughened Glass |
| Sliding Basket | Yes |
| Drawers | 2 |
| No. of Shelves | 4 |
| Power Supply | 220 |
| Deodorizer | Yes |
| Width | 912 mm |
| Depth | 716 mm |
| Height | 1780 mm |
| Package Contents | 1 |
![]() Samsung RS76CG80X0S9HL 653 L 2 Star Smart Conversion Side by Side Refrigerator | ![]() LG GN-H602HLHU 515 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Voltas Beko RSB65GF 634 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() LG GC-B247SLUV 687 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() Whirlpool IF CNV 515 500 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() LG GR-H812HLHU 630 Ltr Double Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 4 | NA | 4 | NA | 4 | 4 |
| Capacity | 653 Ltr | 516 Ltr | 634 Ltr | 687 Ltr | 500 Ltr | 630 Ltr |
| Energy Rating | 2 | 3 | 4 | NA | 3 | 3 |
| Compressor Warranty | 20 Years | 5 Years | 12 Years | 10 Years | 10 Years | 5 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 2Years | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad