Ad





| Refrigerator Type | Double Door |
| Title | Samsung RT65B7058BS 670 L Twin Cooling Plus™ Double Door Refrigerator |
| Model No | RT65B7058BS |
| Brand | Samsung |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 670 litres |
| Air Flow Type | MUlti Air Flow |
| Color | Black Inox |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Bottle | Yes |
| Shelf Material | Cool Pack |
| Interior Lamp | LED |
| Exterior Display | External |
| Door Lock | Yes |
| Sensors | R-600a |
| Shelf Material | Cool Pack |
| Icemaker Type | Twist Ice Maker |
| Freezer Lamp | Led |
| Freezer Location | Top |
| Vegetable Basket | 2 |
| No. of Shelves | 3 |
| Shelves | 5 |
| No. of Doors | 2 |
| No. of Bottle Shelves | 1 |
| Sliding Basket | Easy Slide Shelf |
| Height | 1860 mm |
| Width | 836 mm |
| Depth | 788 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments |
![]() Samsung RT65B7058BS 670 L Twin Cooling Plus™ Double Door Refrigerator | ![]() LG GL-T502FPZU 471 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() LG GR-H812HLHU 630 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF 515 500 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF CNV 515 500 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() LG GC-B247SLUV 687 Ltr Side-by-Side Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Linear Compressor | Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 3 | 2 | 4 | 3 | 4 | NA |
| Capacity | 670 Ltr | 471 Ltr | 630 Ltr | 500 Ltr | 500 Ltr | 687 Ltr |
| Energy Rating | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | NA |
| Compressor Warranty | 20 Years | 10 Years | 5 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad