Ad



| Refrigerator Type | Single Door |
| Cooling Technology | Digital Inverter Technology |
| Energy Rating | 4 |
| Title | Samsung RR22T385XUV 215 Ltr Single Door Refrigerator |
| Brand | Samsung |
| Defrosting Technology | Direct Cool |
| Model No | RR22T385XUV |
| Capacity | 215 Litres |
| Color | Blue Wave |
| Water Dispenser | No |
| Handle | Yes |
| Handle Type | Bar Handle |
| Shelf Bottle | 2L |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Ice Dispenser | No |
| No. of Compressors | 1 |
| Lighting | Bulb |
| Interiors lamp | Clear View Lamp |
| Door Finish | Swing Door Open |
| Door Lock | Yes |
| Stabilizer Free Operation | Yes |
| Operation Control | Knob |
| Noise Level | Less Noise |
| Ice Tray | Yes |
| Shelf Material(Freezer) | Toughened Glass |
| Icemaker Type | Twist Ice Tray |
| Freezer Shelf | Yes |
| Freezer Lamp | Yes |
| No. Of Shelves(Freezer) | 1 |
| Freezer Location | Top |
| Express Freezing | Yes |
| Capacity(Freezer) | 25 |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Vegetable Basket | 1 Transparent Vegetable Basket |
| Chiller Tray | Pull out tray |
| Shelves | Toughened Glass |
| Sliding Basket | Yes |
| No. Of Shelves | 2 |
| Drawers | Yes |
| No. of Doors | 1 |
| No. of Bottle Shelves | 1 |
| Egg Tray | Yes |
| Gasket Type | Anti Bacteria Gasket |
| Door Shelf | 5 |
| Door Basket | Yes |
| Door Bins | Transparent |
| Additional Features | Fresh room, Fresh Max, Cyclopentane Insulation, Cool Wave |
| Cooling Modes | Precise Cooling Plus |
Ad
| Height | 1400 mm |
| Width | 549 mm |
| Depth | 640 mm |
| Compressor Warranty | 10 Years |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
| Warranty | 1 Year |
![]() Samsung RR22T385XUV 215 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() LG GL N292DPZY 242 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator | ![]() Blue Star Chf100 100 Ltr Deep Freezer Refrigerator | Whirlpool 230 IMPRO ROY 4S 215 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() LG GL-D201ABGX 190 Ltr Single Door Refrigerator | Whirlpool 205 IM POWERCOOL PRM 4S 190 Ltr Single Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | 1 | Yes, Smart Inverter | 1 | 1 | 1, Smart Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 2 | NA | 1 | 2 | 2 | 2 |
| No Of Shelves Freezer | 1 | NA | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Colors | Blue Wave | Shiny Steel | White | Alpha Steel | Blue | Sapphire Imperia |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 5 Years | 10 Years | 10 Years | 5 Years |
| warranty | 1 Year | 1 Year | 1 Year | 1 Year | 1 Year | 1 Year |
Ad
Ad
Ad