Ad





| Cooling Technology | SpaceMax Technology |
| Refrigerator Type | Side-by-Side |
| Title | Samsung RS74T5F01B4 657 Ltr Side-by-Side Refrigerator |
| Model No | RS74T5F01B4 |
| Brand | Samsung |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 657 litres |
| Air Flow Type | MUlti Air Flow |
| Color | Grey |
| Water Dispenser | Yes |
| No. of Compressors | Digital Inverter Technology |
| Shelf Bottle | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Interior Lamp | Yes |
| Exterior Display | Yes |
| Exterior Finish | Matte |
| Sensors | R-600a |
| Icemaker Type | Ice Cube Tray |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Side Wise |
| Express Freezing | Yes |
| Vegetable Basket | Large Vegetable Basket |
| No. of Shelves | 4 |
| Shelves | Toughened Glass |
| No. of Doors | 2 |
| No. of Bottle Shelves | 3 |
| Power Supply | 220 v |
| Height | 1744 mm |
| Width | 912 mm |
| Depth | 610 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments |
![]() Samsung RS74T5F01B4 657 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() LG GL-X257AMCX 635L 3 Star Insta View Door-in-Door™ Side-by-Side Refrigerator | ![]() LG GL-X257ABS3 630L 3 Star Side-by-Side Refrigerator | ![]() LG GR-B24FQSJB 614L 3 Star French Door Refrigerator | ![]() LG GL-X257AMC3 630 L Side-by-Side Refrigerator | ![]() LG GL-L257CPZ3 630L 3 Star Side-by-Side Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 4 | 8 | 8 | 4 | 8 | 6 |
| Capacity | 657 Ltr | 635 Ltr | 630 Ltr | 614 Ltr | 630 Ltr | 630 Ltr |
| Energy Rating | NA | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Compressor Warranty | 20 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad