Ad





| Refrigerator Type | Double Door |
| Title | Samsung RT28T3082S8 251 Ltr Double Door Refrigerator |
| Model No | RT28T3082S8 |
| Brand | Samsung |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 251 litres |
| Air Flow Type | MUlti Air Flow |
| Color | Elegant Inox |
| Water Dispenser | No |
| Interior Lamp | Led |
| Shelf Bottle | 2 |
| Shelf Material | CoolPack |
| Exterior Display | Knob |
| Door Lock | Yes |
| Sensors | Yes |
| Shelf Material | CoolPack |
| Icemaker Type | Twist Ice Maker |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Top |
| Vegetable Basket | Yes |
| No. of Shelves | 2 |
| No. of Doors | 2 |
| No. of Bottle Shelves | 1 |
| Shelves | 4 |
| Sliding Basket | Easy Slide Shelf |
| Height | 1545 mm |
| Width | 555 mm |
| Depth | 637 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments |
![]() Samsung RT28T3082S8 251 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 283D Protton Roy 260 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 263D PROTN ROY FIN 240 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Whirlpool 230 IMPRO ROY 4S 215 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 263D Protton Ro 240 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Whirlpool 215 Impro Roy 3S 200 Ltr Single Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Triple Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 2 | NA | NA | 2 | NA | 3 |
| Capacity | 251 Ltr | 260 Ltr | 240 Ltr | 215 Ltr | 240 Ltr | 200 Ltr |
| Energy Rating | 2 | NA | NA | 4 | 4 | 3 |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad