Ad





| Cooling Technology | Frost Free |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Title | Samsung RT30N3723S8 275 Ltr Double Door Refrigerator |
| Brand | Samsung |
| Model No | RT30N3723S8 |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 275 litres |
| Air Flow Type | Multi-Flow |
| Water Dispenser | No |
| Interior Lamp | Led |
| Exterior Finish | High Gloss Finish |
| Exterior Display | Smart Convertible |
| Color | Elegant Inox |
| Sensors | Eco-friendly |
| Icemaker Type | Twist Ice Maker |
| Freezer Location | Top |
| Vegetable Basket | Yes |
| No. of Shelves | 2 |
| Shelves | 3 |
| No. of Doors | 2 |
| Deodorizer | Yes |
| Height | 1635 mm |
| Width | 555 mm |
| Depth | 637 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
![]() Samsung RT30N3723S8 275 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 283D Protton Roy 260 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 263D PROTN ROY FIN 240 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF INV CNV 305 ELT 292 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 263D Protton Ro 240 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 313D Royal Protton 300 Ltr Triple Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Triple Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 2 | NA | NA | 3 | NA | NA |
| Capacity | 275 Ltr | 260 Ltr | 240 Ltr | 292 Ltr | 240 Ltr | 300 Ltr |
| Energy Rating | 3 | NA | NA | 4 | 4 | NA |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad