Ad





| Refrigerator Type | Double Door |
| Title | Samsung RT42R555EBS 415 Ltr Double Door Refrigerator |
| Model No | RT42R555EBS |
| Brand | Samsung |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 415 litres |
| Cooling Technology | Inverter Linear Compressor |
| Air Flow Type | MUlti Air Flow |
| Water Dispenser | No |
| Interior Lamp | Led |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Color | Black Inox |
| Sensors | R-600a |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Icemaker Type | Twist - Tray type |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Top |
| Vegetable Basket | Yes |
| No. of Shelves | 4 |
| No. of Doors | 2 |
| No. of Bottle Shelves | 1 |
| Shelves | 4 |
| Sliding Basket | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Height | 1785 mm |
| Width | 675 mm |
| Depth | 668 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
![]() Samsung RT42R555EBS 415 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool If 455 Elite 440 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF INV CNV 355 ELT 340 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF CNV 515 500 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF INV 375 ELT 360 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF455 ELT 3S 440 Ltr Double Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Smart Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Linear Compressor | Digital Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 4 | 3 | 2 | 4 | 2 | 4 |
| Capacity | 415 Ltr | 440 Ltr | 340 Ltr | 500 Ltr | 360 Ltr | 440 Ltr |
| Energy Rating | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 3 |
| Compressor Warranty | 10 Years | 5 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 5 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad