Ad





| Refrigerator Type | Double Door |
| Title | Toshiba GR-B31INU 272 Ltr Double Door Refrigerator |
| Model No | GR-B31INU |
| Brand | Toshiba |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 272 litres |
| Air Flow Type | MUlti Air Flow |
| Color | Blue |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Bottle | 2 |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Interior Lamp | Yes |
| Exterior Finish | Blue Uniglass Finish |
| Sensors | ECO FRIENDLY/ R600a |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Icemaker Type | Twist Ice Maker |
| Freezer Location | Top |
| Vegetable Basket | Yes |
| No. of Shelves | 3 |
| Shelves | 2 |
| No. of Doors | 2 |
| No. of Bottle Shelves | 2 |
| Drawers | Yes |
| Power Supply | 240 v |
| Deodorizer | Yes |
| Height | 1640 mm |
| Width | 545 mm |
| Depth | 623 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments |
![]() Toshiba GR-B31INU 272 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 313D Royal Protton 300 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 283D Protton Roy 260 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 263D Protton Ro 240 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Samsung RT28T3523S8 244 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF INV CNV 305 ELT 292 Ltr Double Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Triple Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Unknown | Digital Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 3 | NA | NA | NA | 3 | 3 |
| Capacity | 272 Ltr | 300 Ltr | 260 Ltr | 240 Ltr | 244 Ltr | 292 Ltr |
| Energy Rating | 2 | NA | NA | 4 | 3 | 4 |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | NA | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | NA | 1Year |
Ad
Ad
Ad