Ad





| Refrigerator Type | Side-by-Side |
| Title | Toshiba GR-RS530WE 587 Ltr Side-by-Side Refrigerator |
| Brand | Toshiba |
| Model No | GR-RS530WE |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 587 litres |
| Air Flow Type | MUlti Air Flow |
| Color | Stainless Steel |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Bottle | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| No. of Compressors | 1 |
| Interior Lamp | Yes |
| Exterior Display | Digital Touch Display |
| Exterior Finish | Stainless Steel Finish |
| Sensors | R600a |
| Icemaker Type | Triple Twist Ice Tray |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Bottom |
| Express Freezing | Yes |
| Vegetable Basket | Large |
| Shelves | 5 |
| No. of Shelves | 4 |
| Sliding Basket | Removable |
| No. of Doors | 2 |
| No. of Bottle Shelves | 2 |
| Power Supply | 240 v |
| Height | 1788 mm |
| Width | 895 mm |
| Depth | 745 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments |
![]() Toshiba GR-RS530WE 587 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() Samsung RS72R5001M9 700 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() LG GL-T432APZY 437 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RT42M553ES8 415 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF CNV 515 500 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF 515 500 Ltr Double Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 4 | 5 | 2 | 4 | 4 | 3 |
| Capacity | 587 Ltr | 700 Ltr | 437 Ltr | 415 Ltr | 500 Ltr | 500 Ltr |
| Energy Rating | NA | NA | 2 | 4 | 3 | 3 |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad
Ad