Ad





| Brand | Croma |
| Model | Croma 139 cm (55 inch) 4K Ultra HD LED Android TV with Google Assistant |
| Box Contents | Television, Remote Control, Batteries, Tabletop, Base, Screws, User Manual & Warranty Card. |
| Warranty | 1 |
| Slim TV | No |
| 3D TV | No |
| Curved TV | No |
| Type | LED |
| Internet Access | Yes |
| Other Display Features | 4 |
| Size Diagonal | 55 inch |
| Local Dimming | No |
| Resolution | 3840x2160 pixels |
| Dimensions | 334x864 pixels |
| Stand Colour | Black |
| Colour | Black |
| Weight With Stand | 14.7 kg |
| Upscaling | Yes |
| Video Formats Supported | HDMI,MP4 |
| Output Speaker | 20 w |
| Sound Type | Acoustic Surface Audio Plus |
| Audio Formats Supported | MP3, WMA |
| Total Speaker Output | 20 w |
| Other Smart Features | Netflix, Prime Video, Disney+, Apple TV, Hulu, CBS All Access, Peacock, Youtube TV, Spotify, iHeartRadio and more |
| Smart TV | Yes |
| Voice Recognition | Yes |
| HDMI Ports | 4 |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | No |
| USB Supports | Audio, Video, Image |
| USB Ports | 2 |
| Component Output Ports | 1 |
| RCA Output Ports | 1 |
| RF Input Ports | 1 |
| VGA Input Ports | 1 |
| Universal Control Present | Yes |
| Remote Type | Smart Control |
| Touch Controls Present | No |
| Voltage Requirement | |
| Frequency Requirement | 50 |
| Power Saving Mode | Under 0.5 W |
![]() 139 cm (55 inch) 4K Ultra HD LED Android TV with Google Assistant | ![]() OLED77G56LA LG OLED evo AI 195cm (77) TV (G5), a11 Gen2 AI Processor 4K, VRR 165Hz Refresh Rate, Dolby Vision & Atmos | ![]() OLED65C6XLA 164 cm (65) LG OLED evo AI C6 4K Smart TVOLED65C6XLA with α11 AI Processor Gen3, with Dolby Vision & Atmos 2026 | ![]() K-43S25M2 BRAVIA 2 II | S25M2 | 4K Processor X1™ | 4K Ultra HD | ![]() K-43S22BM2 BRAVIA 2 II | S22BM2 | 4K Processor X1™ | 4K Ultra HD | ![]() K-43S22GM2 BRAVIA 2 II | S22M2/S22GM2 | 4K Processor X1™ | 4K Ultra HD | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | NA | 165 Hz | 120 Hz | NA | 50 Hz | 60 Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | NA | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels |
| Screen Type | LED | NA | NA | Smart LED | NA | LED |
| Size Diagonal | 55 Inch | 77 Inch | 65 Inch | NA | 43 Inch | 43 Inch |
| Hdmi Ports | 4 | NA | NA | 4 | 4 | 4 |
| Usb Supports | Audio, Video, Image | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad