Ad





| Brand | Haier |
| Model | Haier TV 75S800QT QLED With Dolby Vision Atmos |
| Box Contents | User's Manual, Version RC model, Battery, Installation Guide (QSG) , Registration card, Stand Assemble instruction, Power Cord |
| Warranty | 3 |
| Slim TV | Yes |
| Operating System | Google TV |
| 3D TV | No |
| Curved TV | No |
| Type | QLED |
| Internet Access | Yes |
| Other Display Features | Dolby Atmos,Dolby Vision,Hands Free Voice Control,MEMC 60Hz |
| Refresh Rate | 60 |
| Size Diagonal | 75 inch |
| Local Dimming | No |
| Resolution | 3840x2160 pixels |
| Design | Metel bezeless |
| Dimensions | 1668.4 |
| Stand Colour | Grey |
| Colour | Grey |
| Weight With Stand | 28.75 kg |
| Upscaling | Yes |
| Video Formats Supported | Yes |
| Sound Type | 3 |
| Audio Formats Supported | Yes |
| Total Speaker Output | 20 w |
| Other Smart Features | Google Assistant, Smart TV, Google TV 10K Plus Apps, Hands-free voice control |
| Smart TV | Yes |
| RAM | 3 gb |
| ROM | 32 gb |
| Bluetooth | Yes (Version 5.2) |
| Voice Recognition | Yes |
| HDMI Ports | 4 |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | No |
| USB Supports | Yes |
| USB Ports | 2 |
| Component Output Ports | |
| RCA Output Ports | |
| RF Input Ports | |
| VGA Input Ports |
| Universal Control Present | Yes Solar Cell Remote |
| Remote Type | Bluetooth Remote |
| Touch Controls Present | No |
| Voltage Requirement | |
| Frequency Requirement | 50 |
| Power Saving Mode | Yes |
![]() TV 75S800QT QLED With Dolby Vision Atmos | ![]() OLED77G56LA LG OLED evo AI 195cm (77) TV (G5), a11 Gen2 AI Processor 4K, VRR 165Hz Refresh Rate, Dolby Vision & Atmos | ![]() OLED65C6XLA 164 cm (65) LG OLED evo AI C6 4K Smart TVOLED65C6XLA with α11 AI Processor Gen3, with Dolby Vision & Atmos 2026 | ![]() 65QNED85BLA 164 cm (65) LG QNED evo AI 4K MiniLED TV | ![]() K-55S25BM2 BRAVIA 2 II | S25BM2/S25EM2 | 4K Processor X1™ | 4K Ultra HD | ![]() 139 cm (55) LG OLED evo AI 4K Smart TV OLED55C6PLA | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | 60 Hz | 165 Hz | 120 Hz | 120 Hz | 60 Hz | 120 Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels |
| Screen Type | QLED | NA | NA | NA | NA | NA |
| Size Diagonal | 75 Inch | 77 Inch | 65 Inch | 65 Inch | 55 Inch | 55 Inch |
| Hdmi Ports | 4 | NA | NA | 4 | 4 | 4 |
| Usb Supports | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes |
Ad






Ad
Ad





Ad
Ad