| Model | LG OLED65G2PSA G2 65 inch 4K Smart OLED evo TV |
| Box Contents | Remote Control Battery AAA x 2EA, Power Cable, Quick Start Guide, E-Manual |
| Warranty | 1 |
| Slim TV | Yes |
| 3D TV | No |
| Curved TV | No |
| Type | LED |
| Internet Access | Yes |
| Other Display Features | OLED |
| Size Diagonal | 65 inch |
| Local Dimming | No |
| Resolution | 3840x2160 pixels |
| Dimensions | 1441x821 pixels |
| Stand Colour | Ceramic Black |
| Colour | Perfect Black, Intense Color, Infinite Contrast |
| Weight With Stand | 24 kg |
| Upscaling | AI 4K |
| Video Formats Supported | DAT, MPG, MPEG, VOB, AVI, DIVX, MP4, MKV, TS, TRP |
| Output Speaker | 60 w |
| Sound Type | AI Sound Pro |
| Total Speaker Output | 60 w |
| Smart TV | Yes |
| Voice Recognition | No |
| HDMI Ports | 4 |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | No |
| USB Supports | Audio, Video, Image |
| USB Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| RCA Output Ports | 1 |
| RF Input Ports | 1 |
| VGA Input Ports | 1 |
| Universal Control Present | No |
| Remote Type | Magic Remote |
| Touch Controls Present | No |
| Voltage Requirement | |
| Frequency Requirement | 50 |
| Power Saving Mode | No |
 OLED65G2PSA G2 65 inch 4K Smart OLED evo TV |  K-55XR80M2 IN5 BRAVIA 8 II | XR80M2 | XR Processor | OLED | 4K Ultra HD | High Dynamic Range (HDR) | Smart TV |  K-75XR90 IN5 BRAVIA 9 | XR Processor | Mini LED | 4K Ultra HD | High Dynamic Range (HDR) | Smart TV |  K-55XR55A BRAVIA 5 | XR55A | XR Processor | Mini LED | 4K Ultra HD |  K-65XR50 BRAVIA 5 | XR50 | XR Processor | Mini LED | 4K Ultra HD |  98P8K AiPQ Pro Processor QLED TV | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | NA | 120 Hz | 100 Hz | 120 Hz | 120 Hz | 144 Hz |