Ad





| Brand | Sony |
| Model | Sony Bravia XR-55A80K (55 inches) XR series 4K Ultra HD Smart OLED Google TV |
| Box Contents | Television, Remote Control, Batteries, Tabletop, Base, Screws, User Manual & Warranty Card. |
| Warranty | 1 |
| Slim TV | No |
| 3D TV | No |
| Curved TV | No |
| Type | LED |
| Internet Access | Yes |
| Other Display Features | Ultra HD 4K |
| Size Diagonal | 55 inch |
| Local Dimming | No |
| Resolution | 3840x2160 pixels |
| Dimensions | 1227x738 pixels |
| Stand Colour | Black |
| Colour | Black |
| Weight With Stand | 19.5 kg |
| Upscaling | Yes |
| Video Formats Supported | MPEG |
| Output Speaker | 50 w |
| Sound Type | Acoustic Surface Audio Plus |
| Audio Formats Supported | MP3, WMA |
| Total Speaker Output | 50 w |
| Other Smart Features | Netflix, Prime Video, Disney+, Apple TV, Hulu, CBS All Access, Peacock, Youtube TV, Spotify, iHeartRadio and more |
| Smart TV | Yes |
| Voice Recognition | Yes |
| HDMI Ports | 4 |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | No |
| USB Supports | Audio, Video, Image |
| USB Ports | 2 |
| Component Output Ports | 1 |
| RCA Output Ports | 1 |
| RF Input Ports | 1 |
| VGA Input Ports | 1 |
| Universal Control Present | Yes |
| Remote Type | Smart Control |
| Touch Controls Present | No |
| Voltage Requirement | |
| Frequency Requirement | 50 |
| Power Saving Mode | Under 0.5 W |
![]() Bravia XR-55A80K (55 inches) XR series 4K Ultra HD Smart OLED Google TV | ![]() 65QNED85BLA 164 cm (65) LG QNED evo AI 4K MiniLED TV | ![]() 139 cm (55) LG OLED evo AI 4K Smart TV OLED55C6PLA | ![]() H55C95EUX Haier C95 OLED 140cm (55) Google TV | Sound By Harman Kardon | ![]() H75M92FUX New M92 Series 189cm(75) QD-Mini LED Smart AI Google TV | ![]() OLED65G3PSA LG OLED evo 164cm (65) TV (G3) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | NA | 120 Hz | 120 Hz | 120 Hz | 120 Hz | 120 Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels |
| Screen Type | LED | NA | NA | NA | NA | NA |
| Size Diagonal | 55 Inch | 65 Inch | 55 Inch | 55 Inch | 75 Inch | 65 Inch |
| Hdmi Ports | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Usb Supports | Audio, Video, Image | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad