Ad





| Brand | LG |
| Model | LG OLED55G46LA OLED evo AI G4 55 (139 cm) 4K Smart TV 2024 |
| Box Contents | User Manual, Warranty Card, Remote Control, Batteries, Wall Mount, Pedestal Stand |
| Warranty | 5 |
| Slim TV | Yes |
| Operating System | webOS 24 |
| 3D TV | No |
| Curved TV | No |
| Type | OLED evo |
| Other Display Features | Brightness Booster Max, Pixel Dimming, Perfect Black, 100% Color Fidelity & Color Volume |
| Refresh Rate | |
| Local Dimming | Yes |
| Resolution | 3840x2160 pixels |
| Design | One Wall Design |
| Stand Colour | Black |
| Colour | Black |
| Weight With Stand | 22.5 kg |
| Upscaling | AI Super Upscaling 4K |
| Video Formats Supported | Dolby Vision, HDR10, HLG |
| Sound Type | Dolby Atmos |
| Audio Formats Supported | Dolby Atmos |
| Total Speaker Output | 60 w |
| Other Smart Features | ThinQ AI, Chromecast Built-in, Apple AirPlay, Hands-Free Voice Control |
| Smart TV | Yes |
| RAM | |
| ROM | |
| Bluetooth | Yes, Bluetooth 5.0 |
| Voice Recognition | Yes |
| HDMI Ports | 4 |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | No |
| USB Ports | 3 |
| Universal Control Present | Yes, Magic Remote |
| Remote Type | Bluetooth Remote |
| Touch Controls Present | No |
| Voltage Requirement | |
| Frequency Requirement | 50 |
| Power Saving Mode | Yes |
![]() OLED55G46LA OLED evo AI G4 55 (139 cm) 4K Smart TV 2024 | ![]() H55C95EUX Haier C95 OLED 140cm (55) Google TV | Sound By Harman Kardon | ![]() H75M92FUX New M92 Series 189cm(75) QD-Mini LED Smart AI Google TV | ![]() 85T89C AiPQ Pro Processor QLED TV | ![]() 98P8K AiPQ Pro Processor QLED TV | ![]() 115X955 Premium QD-Mini LED TV | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | NA | 120 Hz | 120 Hz | 120 Hz | 144 Hz | 144 Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels |
| Screen Type | OLED evo | NA | NA | QLED | QLED | QD-MiniLED |
| Size Diagonal | NA | 55 Inch | 75 Inch | 85 Inch | 98 Inch | 115 Inch |
| Hdmi Ports | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Usb Supports | NA | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad