Ad





| Brand | Sony |
| Model | K‑55XR55A |
| Box Contents | Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 years |
| Operating System | Google TV |
| Slim TV | Yes |
| 3D TV | No |
| Curved TV | No |
| Type | Smart LED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Size Diagonal | 55 inch |
| Local Dimming | Full‑Array Mini LED local dimming |
| Resolution | 4K Ultra HD (3840 x 2160) |
| Other Display Features | Mini LED, 4K Ultra HD, HDR (Dolby Vision, HDR10, HLG), Motionflow XR, Multiple HDR formats support |
| Dimensions | 1231 x 713 x 78 mm |
| Colour | Black |
| Stand Colour | Black |
| Weight With Stand | 16.2 kg |
| Upscaling | Yes |
| Output Speaker | 20 W |
| Sound Type | 2.0 |
| Audio Formats Supported | Dolby Atmos, AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi Present | Yes (WIFI 6) |
| RAM | 4 |
| ROM | 16 |
| Processor | XR Cognitive Processor |
| Bluetooth | Yes (Version 5.2) |
| Voice Recognition | Yes |
| HDMI Ports | 4 ports |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | No |
| USB Supports | Yes |
| USB Ports | 2 ports |
| Universal Control Present | Yes |
| Remote Type | Voice Remote with Google Assistant |
| Touch Controls Present | Yes |
| Voltage Requirement | 240 V |
| Frequency Requirement | 60 Hz |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption Standby | 0.5 W |
![]() K-55XR55A BRAVIA 5 | XR55A | XR Processor | Mini LED | 4K Ultra HD | ![]() H55C95EUX Haier C95 OLED 140cm (55) Google TV | Sound By Harman Kardon | ![]() H75M92FUX New M92 Series 189cm(75) QD-Mini LED Smart AI Google TV | ![]() OLED65G3PSA LG OLED evo 164cm (65) TV (G3) | ![]() OLED97G56LA LG OLED evo AI 245cm (97) TV (G5) | ![]() 85T89C AiPQ Pro Processor QLED TV | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | 120 Hz | 120 Hz | 120 Hz | 120 Hz | 165 Hz | 120 Hz |
| Screen Resolution | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 3840x2160 Pixels |
| Screen Type | Smart LED | NA | NA | NA | NA | QLED |
| Size Diagonal | 55 Inch | 55 Inch | 75 Inch | 65 Inch | 97 Inch | 85 Inch |
| Hdmi Ports | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Usb Supports | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad