Ad





| Brand | LG |
| Model | OLED55G56LA OLED evo 55 Inch AI Processor 4K TV |
| Box Contents | Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | |
| Slim TV | Yes |
| Operating System | WebOS 25 |
| 3D TV | |
| Curved TV | No |
| Type | 4 |
| Internet Access | Yes |
| Other Display Features | HDR Dynamic Tone Mapping, Multi View |
| Refresh Rate | 120 |
| Size Diagonal | 55 inch |
| Local Dimming | Pixel Dimming |
| Resolution | 840x2 pixels |
| Design | |
| Stand Colour | Black |
| Colour | Black |
| Weight With Stand | 22.1 kg |
| Upscaling | Yes |
| Video Formats Supported | Yes |
| Sound Type | AC4, AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X |
| Audio Formats Supported | Yes |
| Total Speaker Output | 60 w |
| Other Smart Features | AirPlay Apple Homekit Simplink Web OS |
| Smart TV | Yes |
| RAM | |
| ROM | |
| Processor | α11 AI Processor 4K Gen2 |
| Bluetooth | Yes (Version 5.3) |
| Voice Recognition | Yes |
| HDMI Ports | 4 |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | No |
| USB Supports | Yes |
| USB Ports | 3 |
| Component Output Ports | |
| RCA Output Ports | |
| RF Input Ports | |
| VGA Input Ports |
| Universal Control Present | |
| Remote Type | Standard Remote |
| Touch Controls Present | NA |
| Voltage Requirement | |
| Frequency Requirement | 50 |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption Standby | 0.5 w |
![]() OLED55G56LA OLED evo 55 Inch AI Processor 4K TV | ![]() 98P8K AiPQ Pro Processor QLED TV | ![]() 115X955 Premium QD-Mini LED TV | ![]() 85C755 QD-Mini LED 4K TV | ![]() 98C755 QD-Mini LED 4K TV | ![]() 85C72K Premium QD-MiniLED TV | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | 120 Hz | 144 Hz | 144 Hz | 144 Hz | 144 Hz | 144 Hz |
| Screen Resolution | 840x2 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels |
| Screen Type | 4 | QLED | QD-MiniLED | QD-Mini LED | QD-Mini LED | QD-MiniLED |
| Size Diagonal | 55 Inch | 98 Inch | 115 Inch | 85 Inch | 98 Inch | 85 Inch |
| Hdmi Ports | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Usb Supports | Yes | Yes | Yes | NA | NA | Yes |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad