Ad





| Brand | LG |
| Model | LG OLED86C1PTZ 86 Inch 4K OLED AI Smart TV |
| Box Contents | 1 |
| Warranty | 1 years |
| Slim TV | Yes |
| Operating System | LG webOS Smart TV |
| 3D TV | No |
| Curved TV | No |
| Type | 4 |
| Internet Access | Yes |
| Other Display Features | HDR (High Dynamic Range), HDR Dynamic Tone Mapping |
| Refresh Rate | 60 |
| Size Diagonal | 86 inch |
| Local Dimming | Yes |
| Resolution | 840x2 pixels |
| Design | Gallery Design (Bezel-less) |
| Dimensions | 1678x1027 pixels |
| Stand Colour | Black |
| Colour | Black |
| Weight With Stand | 31.8 kg |
| Upscaling | Yes, AI Super Upscaling 4K |
| Video Formats Supported | MPEG-1, MPEG-2 |
| Sound Type | 2.0 |
| Audio Formats Supported | AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA |
| Total Speaker Output | 20 w |
| Other Smart Features | Netflix, Prime Video, Apple TV, Disney+, LG Channels, LG ThinQ |
| Smart TV | Yes |
| RAM | |
| ROM | |
| Bluetooth | Yes, BT 5.0 |
| Voice Recognition | Yes |
| HDMI Ports | 3 |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | No |
| USB Supports | Yes |
| USB Ports | 2 |
| RCA Output Ports | |
| VGA Input Ports |
| Universal Control Present | Yes, Magic Motion Remote |
| Remote Type | Magic Remote MR 24 |
| Touch Controls Present | No |
| Voltage Requirement | |
| Frequency Requirement | 50 |
| Power Saving Mode | Yes |
![]() OLED86C1PTZ 86 Inch 4K OLED AI Smart TV | ![]() 115X955 Premium QD-Mini LED TV | ![]() BRAVIA 8 II K-65XR80M2 65 Inch OLED Google TV | ![]() H100M96FUX QD-Mini LED 100 Inch Smart Google TV | ![]() Bravia 10 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV | ![]() BRAVIA XR-83A80L 83 inch UHD Smart OLED TV | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | 60 Hz | 144 Hz | 120 Hz | 144 Hz | 120 Hz | 120 Hz |
| Screen Resolution | 840x2 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels |
| Screen Type | 4 | QD-MiniLED | OLED | D-LED | Mini LED | OLED |
| Size Diagonal | 86 Inch | 115 Inch | 65 Inch | 100 Inch | 85 Inch | 83 Inch |
| Hdmi Ports | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Usb Supports | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad