Ad





| Brand | Samsung |
| Model | 43QEF6AU |
| Box Contents | Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 years |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Size Diagonal | 43 inch |
| Local Dimming | Supreme UHD Dimming |
| Resolution | 4K Ultra HD (3840 x 2160 |
| Other Display Features | HDR (High Dynamic Range), HDR10, HDR10+, HLG, Quantum HDR, Micro Dimming, Supreme UHD Dimming, Filmmaker Mode, Q4 AI Processor Eco Sensor, Multi View |
| Dimensions | 967.5 x 561.4 x 59.7 mm |
| Colour | Black |
| Stand Colour | Black |
| Upscaling | Yes |
| Output Speaker | 20 W |
| Sound Type | 2.0 |
| Audio Formats Supported | AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA, FLAC, OGG, WAV, APE, AIFF, ALAC, M4A, MIDI |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi Present | Yes (WIFI 5) |
| ROM | 16 |
| Processor | Q4 AI Processor |
| Bluetooth | Yes (Version 5.3) |
| Voice Recognition | Yes |
| Other Smart Features | AirPlay, SmartThings Hub, Matter Hub, IoT‑Sensor Functionality, Quick Remote, Mobile to TV, TV initiate mirroring, Sound Mirroring, Wireless TV On, Game Optimizer, AI Auto Game Mode |
| HDMI Ports | 3 ports |
| NFC Ports | No |
| USB Supports | Yes |
| MHL Enabled | No |
| USB Ports | 1 ports |
| Universal Control Present | Yes |
| Remote Type | Samsung Smart Remote |
| Touch Controls Present | Yes |
| Voltage Requirement | 240 V |
| Frequency Requirement | 60 Hz |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption Standby | 0.5 W |
![]() 43QEF6AU 1.08 m (43) QLED QEF6 4K Samsung Vision AI Smart TV | ![]() OLED97G56LA LG OLED evo AI 245cm (97) TV (G5) | ![]() BRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV | ![]() 50UQ8040PSB 50 Inch UHD Smart LED TV | ![]() 70UT80406LA 70 Inch 4K UHD AI Smart TV | ![]() 55UQ8040PSB 55 Inch UHD Smart LED TV | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | 60 Hz | 165 Hz | 50 Hz | 60 Hz | 60 Hz | 60 Hz |
| Screen Resolution | 4K Ultra HD (3840 x 2160 Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 3840 x 2160 Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels |
| Screen Type | NA | NA | NA | NA | NA | NA |
| Size Diagonal | 43 Inch | 97 Inch | 55 Inch | 50 Inch | 70 Inch | 55 Inch |
| Hdmi Ports | 3 | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Usb Supports | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad