Ad





| Brand | Samsung |
| Model | 55S85FAE |
| Box Contents | Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 years |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Size Diagonal | 55 inch |
| Local Dimming | Pixel Dimming |
| Resolution | 4K Ultra HD (3840 x 2160) |
| Other Display Features | HDR, HDR10, HLG, QD‑OLED, 4K AI Upscaling, Multi‑View, Motion Xcelerator 120Hz, Q‑Symphony, Object Tracking Sound (Lite) |
| Dimensions | 1225.7 x 705.6 x 33.9 mm |
| Colour | Black |
| Stand Colour | Black |
| Weight With Stand | 13.4 kg |
| Upscaling | Yes |
| Output Speaker | 20 W |
| Sound Type | 2.2 |
| Audio Formats Supported | Dolby Atmos, AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi Present | Yes (WIFI 5) |
| ROM | 16 |
| Processor | NQ4 AI Gen2 Processor |
| Bluetooth | Yes (Version 5.3) |
| Voice Recognition | Yes |
| HDMI Ports | 4 ports |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | No |
| USB Supports | Yes |
| USB Ports | 2 |
| Universal Control Present | Yes |
| Remote Type | Samsung Smart Remote (Solar Cell Remote) |
| Touch Controls Present | Yes |
| Voltage Requirement | 240 V |
| Power Saving Mode | Auto Power Saving Mode |
| Power Consumption Standby | 0.5 W |
![]() 55S85FAE 1.38 m (55) OLED S85F 4K Samsung Vision AI Smart TV | ![]() 85T89C AiPQ Pro Processor QLED TV | ![]() 98P8K AiPQ Pro Processor QLED TV | ![]() 115X955 Premium QD-Mini LED TV | ![]() 75C755 QD-Mini LED 4K TV | ![]() 85C755 QD-Mini LED 4K TV | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | 120 Hz | 120 Hz | 144 Hz | 144 Hz | 144 Hz | 144 Hz |
| Screen Resolution | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels |
| Screen Type | NA | QLED | QLED | QD-MiniLED | QD-Mini LED | QD-Mini LED |
| Size Diagonal | 55 Inch | 85 Inch | 98 Inch | 115 Inch | 75 Inch | 85 Inch |
| Hdmi Ports | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Usb Supports | Yes | Yes | Yes | Yes | NA | NA |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad