Ad





| Brand | Samsung |
| Box Contents | Television, Remote Control, Batteries(TM1850A), Smart Remote Control, Mini Wall Mount, VESA Wall Mount, Slim Gender Cable, Power Cable, User Manual & Warranty Card |
| Warranty | 1 |
| Model | QA55Q6FNAK 55 inch QLED 4K TV |
| Slim TV | Yes |
| 3D TV | No |
| Type | QLED |
| Internet Access | Yes |
| Size Diagonal | 55 inch |
| Other Display Features | Q Engine, HDR (High Dynamic Range), Micro Dimming, Q Colour, Q Contrast, Q Viewing Angle |
| Resolution | 3840x2160 pixels |
| Local Dimming | No |
| Dimensions | 1x779 pixels |
| Colour | Black |
| Stand Colour | Black |
| Weight With Stand | 17.7 kg |
| Upscaling | Yes |
| Video Formats Supported | MKV, MP4, MPEG, MPEG-1, MPEG-4, WEBM, WMV |
| Audio Formats Supported | AC3(Dolby Digital), HEAAC, M4A, MP2, MP3, MPEG, WAV |
| Sound Type | 2.1 |
| Output Speaker | 10 w |
| Total Speaker Output | 20 w |
| Voice Recognition | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Other Smart Features | Connect Share, Display Mirroring, DLNA, Double USB Sharing, Easylink (HDMI-CEC), MHL, Network File Sharing, One-touch Connect, Photo share, Screen Casting, SmartShare, SmartView, Swipe & Share, USB HID Support, WiFi Direct |
| USB Supports | Audio, Video, Image |
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 4 |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | Yes |
| RF Input Ports | 1 |
| Universal Control Present | No |
| Touch Controls Present | No |
| Voltage Requirement | 100 |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption Standby | 0.5 w |
![]() QA55Q6FNAK 55 inch QLED 4K TV | ![]() 85T89C AiPQ Pro Processor QLED TV | ![]() 98P8K AiPQ Pro Processor QLED TV | ![]() 115X955 Premium QD-Mini LED TV | ![]() 75C755 QD-Mini LED 4K TV | ![]() 85C755 QD-Mini LED 4K TV | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | NA | 120 Hz | 144 Hz | 144 Hz | 144 Hz | 144 Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels |
| Screen Type | QLED | QLED | QLED | QD-MiniLED | QD-Mini LED | QD-Mini LED |
| Size Diagonal | 55 Inch | 85 Inch | 98 Inch | 115 Inch | 75 Inch | 85 Inch |
| Hdmi Ports | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Usb Supports | Audio, Video, Image | Yes | Yes | Yes | NA | NA |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad