Ad





| Brand | Samsung |
| Box Contents | Television, Remote Control (TM1750A), Batteries, Smart Control, Mini Wall Mount, Vesa Wall Mount, Slim Gender Cable, Power Cable, User Manual & Warranty Card |
| Warranty | 1 |
| Model | UA43MU6470U 43 inch LED 4K TV |
| Slim TV | No |
| 3D TV | No |
| Type | LED |
| Size Diagonal | 43 inch |
| Other Display Features | UHD Up-Scaling, Analog Clean View, Digital Clean View, HDR (High Dynamic Range), Ultra Clean View |
| Local Dimming | No |
| Resolution | 3840x2160 pixels |
| Dimensions | 8x619 pixels |
| Colour | Black |
| Stand Colour | Black |
| Weight With Stand | 12.2 kg |
| Video Formats Supported | AVI, MKV, MPEG, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, WEBM, WMV |
| Upscaling | Yes |
| Audio Formats Supported | AC3(Dolby Digital), M4A, MP2, MP3, WAV |
| Sound Type | 2.0 |
| Output Speaker | 10 w |
| Total Speaker Output | 20 w |
| Voice Recognition | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Other Smart Features | Display Mirroring, DLNA, DLNA DMP, MHL, Screen Casting, SmartShare, SmartView, USB HID Support, WiFi Direct, Samsung Tizen TV |
| USB Supports | Audio, Video, Image |
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| MHL Enabled | Yes |
| RF Input Ports | 1 |
| Universal Control Present | No |
| Touch Controls Present | No |
| Voltage Requirement | 100 |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption Standby | 0.5 w |
![]() UA43MU6470U 43 inch LED 4K TV | ![]() 70UT80406LA 70 Inch 4K UHD AI Smart TV | ![]() L65P2MUS 65 inch LED 4K TV | ![]() 75T89C AiPQ Pro Processor QLED TV | ![]() 85T89C AiPQ Pro Processor QLED TV | ![]() 98P8K AiPQ Pro Processor QLED TV | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | NA | 60 Hz | 60 Hz | 120 Hz | 120 Hz | 144 Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels |
| Screen Type | LED | NA | LED | QLED | QLED | QLED |
| Size Diagonal | 43 Inch | 70 Inch | 65 Inch | 75 Inch | 85 Inch | 98 Inch |
| Hdmi Ports | 3 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 |
| Usb Supports | Audio, Video, Image | Yes | Audio, Video, Image | Yes | Yes | Yes |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad