Ad





| Brand | Samsung |
| Box Contents | Television, Smart Remote Control(TM1680A), Batteries, Mini Wall Mount, Vesa Wall Mount, Slim Gender Cable, Power Cable, User Manual & Warranty Card |
| Warranty | 1 |
| Model | UA49MU7000AR 49 inch LED 4K TV |
| Slim TV | Yes |
| 3D TV | No |
| Type | LED |
| Internet Access | Yes |
| Size Diagonal | 49 inch |
| Other Display Features | Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range), Ultra dimming |
| Resolution | 3840x2160 pixels |
| Local Dimming | No |
| Dimensions | 8x708 pixels |
| Colour | Black |
| Stand Colour | Silver |
| Weight With Stand | 16.7 kg |
| Video Formats Supported | AVI, FLV, M4V, MKV, MOV, MP4, MPEG, WMV |
| Upscaling | Yes |
| Total Speaker Output | 20 w |
| Audio Formats Supported | AAC, AC3(Dolby Digital), M4A, MP3, MPA, WAV, WMA |
| Sound Type | 2.0 |
| Output Speaker | 10 w |
| Voice Recognition | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Other Smart Features | Connect Share, Display Mirroring, DLNA, Easylink (HDMI-CEC), MHL, Screen Casting, SmartView, WiFi Direct, Samsung Tizen TV |
| USB Supports | Audio, Video, Image |
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | Yes |
| RF Input Ports | 1 |
| Touch Controls Present | No |
| Universal Control Present | No |
| Voltage Requirement | 110 |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption Standby | 0.2 w |
![]() UA49MU7000AR 49 inch LED 4K TV | ![]() OLED77G56LA LG OLED evo AI 195cm (77) TV (G5), a11 Gen2 AI Processor 4K, VRR 165Hz Refresh Rate, Dolby Vision & Atmos | ![]() OLED65C6XLA 164 cm (65) LG OLED evo AI C6 4K Smart TVOLED65C6XLA with α11 AI Processor Gen3, with Dolby Vision & Atmos 2026 | ![]() 65QNED85BLA 164 cm (65) LG QNED evo AI 4K MiniLED TV | ![]() 139 cm (55) LG OLED evo AI 4K Smart TV OLED55C6PLA | ![]() K-55XR80M2 IN5 BRAVIA 8 II | XR80M2 | XR Processor | OLED | 4K Ultra HD | High Dynamic Range (HDR) | Smart TV | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | NA | 165 Hz | 120 Hz | 120 Hz | 120 Hz | 120 Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K (3,840 x 2,160) Pixels Pixels |
| Screen Type | LED | NA | NA | NA | NA | NA |
| Size Diagonal | 49 Inch | 77 Inch | 65 Inch | 65 Inch | 55 Inch | 55 Inch |
| Hdmi Ports | 3 | NA | NA | 4 | 4 | 4 |
| Usb Supports | Audio, Video, Image | Yes | Yes | Yes | Yes | NA |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad