Ad





| Brand | Samsung |
| Box Contents | Television, Remote Control, Batteries(TM1850A), Smart Remote Control, Mini Wall Mount, VESA Wall Mount, Slim Gender Cable, Power Cable, User Manual & Warranty Card |
| Warranty | 1 |
| Model | UA49NU8000K 49 inch LED 4K TV |
| Slim TV | Yes |
| 3D TV | No |
| Type | LED |
| Internet Access | Yes |
| Local Dimming | No |
| Size Diagonal | 49 inch |
| Other Display Features | UHD Up-Scaling, Digital Clean View, Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range) |
| Resolution | 3840x2160 pixels |
| Dimensions | 6x711 pixels |
| Colour | Black |
| Stand Colour | Black |
| Weight With Stand | 15 kg |
| Video Formats Supported | AVI, MKV, MP4, MPEG, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, WEBM, WMV |
| Upscaling | Yes |
| Total Speaker Output | 20 w |
| Audio Formats Supported | AC3(Dolby Digital), M4A, MP2, MP3, MPA, WAV |
| Sound Type | 2.1 |
| Output Speaker | 10 w |
| Voice Recognition | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Other Smart Features | Connect Share, Display Mirroring, DLNA, Double USB Sharing, MHL, Network File Sharing, Screen Casting, SmartShare, SmartView, Swipe & Share, USB HID Support, WiFi Direct |
| NFC Ports | No |
| USB Supports | Audio, Video, Image |
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 4 |
| MHL Enabled | Yes |
| RF Input Ports | 1 |
| Touch Controls Present | No |
| Universal Control Present | No |
| Voltage Requirement | 100 |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption Standby | 0.5 w |
![]() UA49NU8000K 49 inch LED 4K TV | ![]() OLED65G3PSA LG OLED evo 164cm (65) TV (G3) | ![]() OLED97G56LA LG OLED evo AI 245cm (97) TV (G5) | ![]() BRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV | ![]() 50UQ8040PSB 50 Inch UHD Smart LED TV | ![]() 70UT80406LA 70 Inch 4K UHD AI Smart TV | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | NA | 120 Hz | 165 Hz | 50 Hz | 60 Hz | 60 Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 3840 x 2160 Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels |
| Screen Type | LED | NA | NA | NA | NA | NA |
| Size Diagonal | 49 Inch | 65 Inch | 97 Inch | 55 Inch | 50 Inch | 70 Inch |
| Hdmi Ports | 4 | 4 | 4 | 3 | 3 | 3 |
| Usb Supports | Audio, Video, Image | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad