Ad





| Brand | Samsung |
| Box Contents | Television, Remote Control, Batteries, Table Stand, Wall Mount, Power Cord, User Manual & Warranty card |
| Warranty | 1 |
| Model | UA55NU7090K 55 inch LED 4K TV |
| Slim TV | No |
| Curved TV | No |
| 3D TV | No |
| Type | LED |
| Size Diagonal | 55 inch |
| Other Display Features | UHD Up-Scaling, Analog Clean View, Digital Clean View, HDR (High Dynamic Range), Micro Dimming, Purcolor |
| Resolution | 3840x2160 pixels |
| Dimensions | 6x757 pixels |
| Colour | Black |
| Stand Colour | Black |
| Weight With Stand | 17.5 kg |
| Video Formats Supported | AVI, MKV, MP4, MPEG, MPEG-1, MPEG-4 |
| Upscaling | Yes |
| Audio Formats Supported | AC3(Dolby Digital), M4A, MP2, MP3, MPEG |
| Sound Type | 2.0 |
| Output Speaker | 10 w |
| Total Speaker Output | 20 w |
| Smart TV | Yes |
| Other Smart Features | Connect Share, Display Mirroring, DLNA, Double USB Sharing, Easylink (HDMI-CEC), MHL, Network File Sharing, Screen Casting, SmartShare, SmartView, USB HID Support, WiFi Direct, Future Ready |
| Bluetooth | No |
| HDMI Ports | 2 |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | Yes |
| USB Supports | Audio, Video, Image |
| USB Ports | 1 |
| RF Input Ports | 1 |
| Universal Control Present | No |
| Touch Controls Present | No |
| Voltage Requirement | 100 |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption Standby | 0.5 w |
![]() UA55NU7090K 55 inch LED 4K TV | ![]() H55C95EUX Haier C95 OLED 140cm (55) Google TV | Sound By Harman Kardon | ![]() H75M92FUX New M92 Series 189cm(75) QD-Mini LED Smart AI Google TV | ![]() OLED65G3PSA LG OLED evo 164cm (65) TV (G3) | ![]() OLED97G56LA LG OLED evo AI 245cm (97) TV (G5) | ![]() BRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | NA | 120 Hz | 120 Hz | 120 Hz | 165 Hz | 50 Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 3840 x 2160 Pixels |
| Screen Type | LED | NA | NA | NA | NA | NA |
| Size Diagonal | 55 Inch | 55 Inch | 75 Inch | 65 Inch | 97 Inch | 55 Inch |
| Hdmi Ports | 2 | 4 | 4 | 4 | 4 | 3 |
| Usb Supports | Audio, Video, Image | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad