Ad





| Brand | Samsung |
| Box Contents | Television, Remote Control, Batteries, Power Cord, User Manual & Warranty card |
| Model | UA55NU7470U 55 inch LED 4K TV |
| Warranty | 1 |
| 3D TV | No |
| Type | LED |
| Slim TV | No |
| Size Diagonal | 55 inch |
| Other Display Features | UHD Up-Scaling, Digital Clean View, Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range) |
| Local Dimming | No |
| Resolution | 3840x2160 pixels |
| Colour | Black |
| Stand Colour | Black |
| Upscaling | Yes |
| Video Formats Supported | AVI, M4V, MKV, MP4, MPEG, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, WMV |
| Sound Type | 2.0 |
| Audio Formats Supported | AC3(Dolby Digital), M4A, MP2, MP3, MPEG, WAV |
| Output Speaker | 10 w |
| Total Speaker Output | 20 w |
| Smart TV | Yes |
| Other Smart Features | Connect Share, Display Mirroring, DLNA, Easylink (HDMI-CEC), MHL, Photo share, Screen Casting, SmartShare, SmartView, Swipe & Share, USB HID Support, WiFi Direct, Samsung Tizen TV |
| Bluetooth | Yes |
| Voice Recognition | Yes |
| HDMI Ports | 3 |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | Yes |
| USB Supports | Audio, Video, Image |
| USB Ports | 2 |
| RF Input Ports | 1 |
| Touch Controls Present | No |
| Universal Control Present | No |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption Standby | 0.5 w |
| Voltage Requirement | 100 |
![]() UA55NU7470U 55 inch LED 4K TV | ![]() BRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV | ![]() 70UT80406LA 70 Inch 4K UHD AI Smart TV | ![]() L65P2MUS 65 inch LED 4K TV | ![]() Mi L55M6 55 inch QLED 4K TV | ![]() Mi TV 4X 65 inch LED 4K TV | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | NA | 50 Hz | 60 Hz | 60 Hz | 60 Hz | 60 Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 Pixels | 3840 x 2160 Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels |
| Screen Type | LED | NA | NA | LED | QLED | LED |
| Size Diagonal | 55 Inch | 55 Inch | 70 Inch | 65 Inch | 55 Inch | 65 Inch |
| Hdmi Ports | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Usb Supports | Audio, Video, Image | Yes | Yes | Audio, Video, Image | Audio, Video, Image | Audio, Video, Image |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad