Ad





| Brand | Sony |
| Model | 50x70 pixels |
| Box Contents | Television, Remote Control, Batteries, Tabletop, Base, Screws, User Manual & Warranty Card. |
| Warranty | 1 |
| Slim TV | No |
| 3D TV | No |
| Curved TV | No |
| Type | LCD |
| Internet Access | Yes |
| Other Display Features | Ultra HD 4K |
| Size Diagonal | 50 inch |
| Local Dimming | Frame Dimming |
| Resolution | 3840x2160 pixels |
| Dimensions | 1207x758 pixels |
| Stand Colour | Black |
| Colour | Black |
| Weight With Stand | 14 kg |
| Upscaling | Yes |
| Video Formats Supported | HDMI™ signal |
| Output Speaker | 10 |
| Sound Type | Open Baffle Speaker |
| Audio Formats Supported | Dolby™ Audio |
| Total Speaker Output | 20 w |
| Other Smart Features | Netflix, Prime Video, Disney+, Apple TV, Hulu, CBS All Access, Peacock, Youtube TV, Spotify, iHeartRadio and more |
| Smart TV | Yes |
| Voice Recognition | Yes |
| HDMI Ports | 3 |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | No |
| USB Supports | Audio, Video, Image |
| USB Ports | 1 |
| Component Output Ports | |
| RCA Output Ports | |
| RF Input Ports | 1 |
| VGA Input Ports |
| Universal Control Present | Yes |
| Remote Type | Standard Remote |
| Touch Controls Present | No |
| Voltage Requirement | |
| Frequency Requirement | 50 |
| Power Saving Mode | Under 0.5 W |
![]() KD-50X70L Ultra HD (4K) Smart LED TV | ![]() OLED97G56LA LG OLED evo AI 245cm (97) TV (G5) | ![]() 50UQ8040PSB 50 Inch UHD Smart LED TV | ![]() 70UT80406LA 70 Inch 4K UHD AI Smart TV | ![]() L65P2MUS 65 inch LED 4K TV | ![]() Mi L55M6 55 inch QLED 4K TV | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | NA | 165 Hz | 60 Hz | 60 Hz | 60 Hz | 60 Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels |
| Screen Type | LCD | NA | NA | NA | LED | QLED |
| Size Diagonal | 50 Inch | 97 Inch | 50 Inch | 70 Inch | 65 Inch | 55 Inch |
| Hdmi Ports | 3 | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Usb Supports | Audio, Video, Image | Yes | Yes | Yes | Audio, Video, Image | Audio, Video, Image |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad