Ad





| Brand | TCL |
| Model | TCL 43S5K Google QLED TV |
| Box Contents | Television, Remote Control, Batteries, Wall Mount, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 |
| Slim TV | Yes |
| Operating System | Google TV |
| 3D TV | No |
| Curved TV | No |
| Type | QLED |
| Internet Access | Yes |
| Other Display Features | QLED, HDR10, Wide Color Gamut, Metallic Bezel-less Design, VA Panel, Dolby Vision IQ |
| Refresh Rate | 60 |
| Size Diagonal | 43 inch |
| Local Dimming | No |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Design | Metallic Bezel-less |
| Stand Colour | Black |
| Colour | Black |
| Weight With Stand | 5 kg |
| Upscaling | Yes |
| Video Formats Supported | AVI, MKV, MP4, MOV, MPEG, 3GP, ASF, DAT, FLV, VOB |
| Sound Type | 2.0 |
| Audio Formats Supported | MP3, WMA, AAC, M4A, MP2 |
| Total Speaker Output | 24 w |
| Other Smart Features | Netflix, Prime Video, YouTube, Google Play Store, Chromecast built-in, Screen Mirroring, Google Assistant |
| Smart TV | Yes |
| RAM | 2 gb |
| ROM | 16 gb |
| Bluetooth | Yes (Version 5.0) |
| Voice Recognition | Yes (Google Assistant) |
| HDMI Ports | 3 |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | No |
| USB Supports | Yes (Audio, Video, Image) |
| USB Ports | 2 |
| Component Output Ports | |
| RCA Output Ports | |
| RF Input Ports | |
| VGA Input Ports |
| Universal Control Present | No |
| Remote Type | Smart Control Remote |
| Touch Controls Present | No |
| Voltage Requirement | |
| Frequency Requirement | 50 |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption Standby | 0.5 w |
![]() 43S5K Google QLED TV | ![]() 43LR56006LC LG 108cm (43) Smart FHD TV (LR5600), α5 AI Processor Gen6, Active HDR, Dolby Audio™ | ![]() 32lb650bpla-8128-cm-32-lg-smart-tv-ai-32lb650bpla-fhd-with-a5-processor-gen9-and-hdr10-pro-2026 | ![]() 32LB655BPLA 81.28 cm (32) LG Full HD TV AI 32LB655BPLA FHD with α5 Processor Gen9, with HDR10 Pro 2026 | ![]() OLED77G56LA LG OLED evo AI 195cm (77) TV (G5), a11 Gen2 AI Processor 4K, VRR 165Hz Refresh Rate, Dolby Vision & Atmos | ![]() OLED65C6XLA 164 cm (65) LG OLED evo AI C6 4K Smart TVOLED65C6XLA with α11 AI Processor Gen3, with Dolby Vision & Atmos 2026 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | 60 Hz | 60 Hz | 50 Hz | 50 Hz | 165 Hz | 120 Hz |
| Screen Resolution | 1920x1080 Pixels | Full HD (1,920 x 1,080) Pixels | Full HD (1,920 x 1,080) Pixels | Full HD (1,920 x 1,080) Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels |
| Screen Type | QLED | FHD | Smart LED | NA | NA | NA |
| Size Diagonal | 43 Inch | 43 Inch | 32 Inch | 32 Inch | 77 Inch | 65 Inch |
| Hdmi Ports | 3 | 2 | 2 | 2 | NA | NA |
| Usb Supports | Yes (Audio, Video, Image) | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad