Ad
+ Add To Compare
Launched Price
₹10,995Overview
Movement
Quartz
Strap Material
Stainless Steel
Water Resistance
100 meters
Gender
Men
Warranty
2 Years
![]() Casio EX493 EFR-556DC-1AVUDF Analog Watch - For Men ₹ 10,995 | Fastrack NG38004PP06CJ Tees Analog Watch - For Men ₹ 795 | Fastrack NG1474SM01 Party Analog Watch - For Men ₹ 3,395 | Fastrack NG3124SL02 Bare Basic Analog Watch - For Men ₹ 1,695 | Fastrack 3121SM01 Analog Watch - For Men ₹ 1,750 |
|---|---|---|---|---|
| Analog | Analog | Analog | Analog | Analog |
| Stainless Steel | Silicone | Stainless Steel | Leather | Stainless Steel |
| NA | Standard | Standard | Standard | Standard |
| 2 Years | 1 Year | 1 Year | 1 Year | 1 Year |
| Model Name | Edifice |
| Collection | EFR-556DC-1AVUDF |
| Watch Display | Analog |
| Mechanism | Quartz |
| Strap Material | Metal Strap |
| Bezel Material | Stainless Steel |
| Strap Type | Linked |
| Weight | 159 g |
| Height | 53.5 mm |
| Width | 48.7 mm |
| Depth | 100 |
| Additional Features | Black ion plated case, 1-second stopwatch, Black ion plated band, Mineral Glass, Screw Lock Back, Accuracy: 20 seconds per month, Regular timekeeping: Analog: 3 hands (hour, minute, second)3 dials (stopwatch minutes, stopwatch seconds, 24-hour), Date display |
| Warranty | Customer Needs to Visit the Authorized Service Centre, along with Tax Paid Invoice & duly Warranty Card with Serial Number and alternatively to Register this Product Online for Warranty, the Customer has to visit https://register.casio.in. Post Login, Please Select the |
| Sales Package | 1 Box, 1 Warranty Term Sheet, 1 Warranty Card With Serial Number, 1 Watch, 1 User Manual |
| Dial size | Black |
Ad
Ad




